20 elektrycznych taksówek kursuje w Wiedniu

archiwum Wien Energie/Popp-Hackner

Od połowy kwietnia 2016 roku wiedeńczycy i turyści korzystać mogą z pierwszych elektrycznych taksówek. Po mieście kursuje ich obecnie dwadzieścia. Wiedeński projekt eTaxi właśnie wkroczył w fazę realizacji. Aby w obszarze całego miasta mogły kursować elektryczne taksówki stworzono konieczną infrastrukturę. Stacje ładowania działają już w całym mieście, a elektryczną taksówkę można zamówić w Wiedniu między innymi pod numerem 40100 i 31300. W kolejnych miesiącach liczba elektrycznych pojazdów taxi ma się w Wiedniu stopniowo zwiększać. Austriacka stolica stawia bowiem w pierwszej kolejności na rozwój publicznych środków transportu, w dalszej na e-mobilność.
Obecnie poszukiwane są firmy taksówkarskie, które chciałyby wspierać tą innowacyjną formę mobilności i zainwestują w pojazdy elektryczne. Mogą przy tym korzystać z różnych form wsparcia finansowego. Przy zmianie tradycyjnego pojazdu na pojazd elektryczny można liczyć na 8 000 euro dofinansowania jak również bezpłatny prąd do ładowania.
Projekt eTaxi rozłożono w czasie na trzy lata. Celem jest udział co najmniej 250 taksówek elektrycznych w przewozach taksówkowych w Wiedniu do 2018 roku.