16 mln Polaków planuje wyjechać na wakacje

Według wyników badań planów wakacyjnych opublikowanych przez Mondial Assistance, w tym roku na wypoczynek wybiera się ponad 15 853 306 osób, 50 proc. Polaków mających co najmniej 18 lat. To o 1,06 mln więcej niż rok temu.

Podobnie jak rok temu 68 proc. (10,81 mln) z nich planuje spędzić wakacje w kraju, zaś 32 proc. (5,04 mln) za granicą.

Pierwsza czwórka najpopularniejszych kierunków jest taka sama, zmieniły się tylko miejscami Grecja i Chorwacja. Pierwsza właśnie jest Grecja (16 proc. deklaruje, ze tam pojedzie), druga Chorwacja (13 proc.), na dalszych pozycjach wskazywano Hiszpanię i Włochy (po 11 proc.
Jako główne powody braku wakacyjnych planów wymienione zostały: bark pieniędzy na wyjazd (49 proc.) i troska o zdrowie swoje lub bliskich (23 proc.). Jednocześnie aż 12 proc. respondentów nigdy nie było na dłuższym wyjeździe urlopowym a 23 proc. było na takim wyjeździe co najmniej pięć lat temu.

Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance skomentował: „Te wyniki to dowód na starzenie się naszego społeczeństwa – stąd coraz większe obawy o zdrowie własne lub bliskich. Proces starzenia się polskiego społeczeństwa będzie jeszcze rósł w najbliższych latach. Te sumy 12 i 23 proc. to z kolei dowód zubożenia społeczeństwa, ponad 1/3 nie korzysta z dość luksusowych z ich punktu widzenia usług biur podróży.”

Dla prezesa Neckermanna Polska, Krzysztofa Piątka, te wyniki zawierają pierwiastek optymistyczny: „Rośnie w społeczeństwie polskim grupa, która – jeśli chodzi o plany wyjazdowe – nie jest związana z terminami wakacji szkolnych. To rosnąca grupa konsumentów, którzy mają świadomość, że za mniejsze pieniądze mogą wyjchać na luksusowe wakacje poza sezonem.”

Na wakacje 2015 wyjadą przede wszystkim osoby w wieku 18- 29 lat, ale w tym roku nie dominuje szczególnie jakiś przedział wiekowy. Są to na ogół osoby mieszkające w dużych miastach, z wykształceniem wyższym, o dochodzie gospodarstwa domowego wyższym niż 2,5 tys. zł.
Przy wyjazdach zagranicznych kwota ta rośnie do 4,5 tys. zł.

Średni koszt na osobę w Polsce to 1321 zł – tylko o 11 zł mniej niż w roku ubiegłym. Wzrosła liczba osób planujących zorganizować swoje krajowe wakacje po najniższych kosztach, poniżej tysiąca złotych (z 35 proc. do 40 proc.). Przy podróży zagranicznej średnia kwota na osobę wzrosła do 2 608 zł, a więc aż o 244 zł więcej niż rok temu.

Krzysztof Piątek, skomentował: „Ten wzrost średniej kwoty deklarowanej na wyjazdy zagraniczne to pochodna dynamicznego wzrostu segmentu podróży egzotycznych. Już w sezonie zimowym Polacy mogli bezpośrednio polecieć do dalekich krajów Dreamlinerem. Do tego trzeba dodać coraz liczniejsze połączenia niezwykle aktywnych na naszym rynki innych przewoźników: Emirates, Qatar Ailines. Dzięki temu segment wyjazdów egzotyczny wzrósł i spowodował podniesienie się wzmiankowanej kwoty.”

Badania wykazały, że Polacy najchętniej podróżują parami (44 proc.) lub pojedynczo (25 proc.).

Więcej Polaków niż w poprzednich badaniach deklaruje, że przy organizacji wyjazdu skorzysta z oferty wyspecjalizowanych podmiotów (50 proc.). Dotyczy to również wakacji w kraju. Decydującym czynnikiem skłaniającym nas do korzystania z biur podróży jest brak uciążliwych formalności i ciężaru organizacji – tak swoją decyzję motywuje 74 proc. pytanych.
Z kolei na wybór konkretnego biura podróży największy wpływ mają opinie znajomych (44 proc. odpowiedzi), atrakcyjna cena (40 proc.), wiarygodność biura (37 proc) a także opnie w internecie (25 proc.)

Krzysztof Piątek zauważył: „Te wyniki nie do końca pokazują rzeczywistość. To wysokość ceny jest najważniejszym powodem wyboru kierunku wakacyjnego. Cena jest kluczowym elementem podejmowania decyzji o wyjeździe.”

Z kolei rosnące zaufanie do biur podróży (w tym roku, deklaruje je 37 proc. pytanych), Krzysztof Piątek skomentował: „To że zwiększa się zaufanie do biur to z jednej strony brak medialnych doniesień o kłopotach firm turystycznych., ale również wzrost świadomości, że wypoczynek warto a nawet trzeba powierzać sprawdzonym, rzetelnym biurom podróży. Polacy zrozumieli, że tego wymarzonego przez rok pracy urlopu nie mogą sobie zepsuć przez złe wybory: nieznanej firmy, nieznanego podejrzanie taniego hotelu. Z roku na rok konsumenci uczą się zbierać opinie o biurach podróży – już nie na podstawie reklam czy wywiadów w prasie, ale na podstawie opinii najbliższych i znajomych – nie ma lepszej i bardziej wiarygodnej rekomendacji.”

Tak samo, jak przed rokiem, aż 68 proc. Polaków planujących tegoroczne wakacje zamierza wykupić ubezpieczenie.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 5-28 maja 2014 za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Wielkość próby badawczej (N) to 2 000. Wyniki badania zostały objęte procedurą ważenia ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości.