10 lat Klastra Liptov

Dziesięć lat temu powstał na Słowacji pierwszy klaster turystyczny – Klaster Liptov.

Ján Blcháč burmistrz Liptowskiego Mikulasza jednego z członków założycieli Klastra Liptov prezes zarządu regonalnej organzacji ruchu turystycznego regonu Liptov, powiedział: „Zaczeliśmy siię spotykać w groniie członków założycieli w kwietniu 2008 roku a 8 sierpnia udało nam sie oficjalnie zarejestrować stowarzyszenie Klaster Liptov. Ceszę się, że jako przedstawiciel Litpowskiego Mikulasza mogłem uczestniczyć w tworzeniu historii naszego pięknego regionu.
Naszą wizją było zbudowanie z Litpowa rozpoznawalnej w całej Europie destynacji turystycznej. Celem strategicznym byo podwojene liczby gości. Ten cel już zrealizowaliśmy a region ma potencjał dalszego rozwoju. Struktura turystyczna z każdym rokiem jest rozbudowywana a welu gośc powraac do nas welokrotnie. Już dziesięć lat temu wiedzieliśmy, że najlepszą formą konkurencji jest nasza współpraca.“

Pierwszymi członkami Klastra Liptów byli: Aquapark Tatralandia, Park Termalny Bešeňová, Jasná w Niskich Tatrach, Ski Park Ružomberok, biuro podróży Liptour, Zrzeszenie ruchu turystycznego Jánska dolina, Zrzeszenie ruchu turystycznego Vitajte na Liptove i miasta Ružomberok, Liptowski Hrádok a Liptowski Mikulasz.

W 2007 roku Liptów odwiedziło 348 593 turystów, w 2009 nastąpił kryzys i liczba gości spadła do 316 408. Potem było już tylko lepiej aż do liczby 577 357 gości (chodzi tylko o nocujacych, nie liczeni są goście jednodniowi).

W 2017 roku na Liptowie turyści wykupili 1 611 920 noclegów, o 4,5 proc. więcej niż w roku 2016.

Darina Bartková, dyrektor regonalnej organzacji ruchu turystycznego regonu Liptov i szefowa Klastra Liptów, dodała: „Nasz region, jako pierwszy na Słowacji wypracował wizję rozwoju marketingowego i organizacji centrali regionu. Najważniejsza była koordynacja rozwoju ruchu turystycznego i wspólna promocja na rynku krajowym i zagranicznym. Tego pierszeństwa nikt nam już nie zabierze.”

Liptów w ubiegłym roku stał sie liderem pod względem zysków z noclegów – w obiektach członkowskich Klastra odnotowano 1,4 mln eruo dochodów.