Wpływ teorii gier na nasze życie codzienne

wpływ teorii gier

Coraz częściej firmy wykorzystują wiedzę z teorii gier, aby być w stanie podejmować bardziej strategiczne i optymalne decyzje w sytuacjach cechujących się wysokim ryzykiem oraz potencjalnymi wysokimi zyskach na mocno konkurencyjnych rynkach. Przejawem tego mogą być nawet najprostsze sytuacje – wpisz na przykład w wyszukiwarkę frazę „Vulkan Vegas opinie” i zobacz listę wyników. Pozycja na liście to efekt postępowania opartego o teorię gier, nawet jeśli twórca algorytmu pozycjonującego sobie z tego nie zdaje sprawy.

Współczesna postać teorii gier istnieje od ponad 50 lat i wykazała już wielokrotnie swoją przydatność do wygenerowania idealnego wyboru strategicznego w różnych sytuacjach, zastosowaniach i branżach. Zasady teorii gier wykorzystuje się także w grach strategicznych.
Tego typu gry to nie jest potocznie rozumiana rozrywka na komputerze, ale raczej dobrze zdefiniowane scenariusze matematyczne, które obejmują zestaw graczy (czyli osoby lub firmy), pakiet strategii dostępnych dla tych graczy oraz specyfikację efektów końcowych (opłacalności) dla każdej kombinacji strategii i graczy. Jednym z prostych i dobrze znanych przykładów takiej gry strategicznej, znanej studentom pierwszego roku psychologii, jest „dylemat więźnia”.

Teoria gier to potężne narzędzie pozwalające na przewidywanie wyników grupy współpracujących ze sobą firm, w których działanie jednej firmy bezpośrednio wpływa na efekty dla innych uczestniczących w grze graczy. Biorąc pod uwagę, że każda firma funkcjonuje jako część złożonej sieci interakcji, każda decyzja biznesowa lub działanie podejmowane przez firmę wpływa na wiele podmiotów, które wchodzą w interakcje z tą właśnie firmą i odwrotnie. Innymi słowy, każdy decydent jest równorzędnym graczem w biznesowej grze strategicznej. Dlatego właśnie przy podejmowaniu decyzji lub wyborze strategii firmy muszą brać pod uwagę potencjalne wybory i korzyści także u innych, pamiętając, że podczas dokonywania wyborów inni gracze prawdopodobnie zastanowią się i uwzględnią również Twoją strategię. To zrozumienie, skwantyfikowane za pomocą obliczenia opłacalności, umożliwia firmie sformułowanie optymalnej strategii.

Jak teoria gier może się przydać w naszym życiu codziennym?

Teoria gier to nauka o „grach”. Teoretycy gier próbują modelować „gry” w sposób, który ułatwia ich zrozumienie i analizę. Wiele „gier” ma podobne właściwości lub powtarzające się wzory, ale czasem trudno jest zrozumieć skomplikowaną grę. Przyjrzyjmy się prostemu przykładowi, który znakomicie zaprezentowano w filmie „Piękny umysł”.

Czterej mężczyźni siedzą w barze, próbując poznać jakieś kobiety. Nagle jedna blondynka i cztery brunetki wchodzą do baru. Jaka jest wtedy indywidualna strategia? Każdy z mężczyzn zapewne zechce porozmawiać z blondynką. Jeśli jednak więcej niż jeden spróbuje to zrobić, kobieta zostanie zniechęcona i nie będzie rozmawiać już z nikim. W tym momencie będzie już za późno na rozmowę z brunetką, ponieważ nikt nie lubi być drugim wyborem. A to oznacza, że każdy, kto skieruje się w stronę brunetki, ma o wiele większe szanse na odniesienie sukcesu.

Spójrzmy na kolejny z rzeczywistych przykładów zrozumienia podstawowej koncepcji teorii gier. Apple i Samsung biorą udział w „grze reklamowej”. Ponieważ obie firmy mają stabilną reputację na rynku, koszty reklamy stanowią bezpośrednie obciążenie dla zysków netto obu przedsiębiorstw. Jeśli oba przestaną się reklamować, ich zyski pozostaną takie same (przy wielu uproszczonych założeniach, w tym, że nie ma innych konkurentów). Jednak budżety reklamowe są przydzielane tak samo w obu firmach, aby nie stracić udziału w rynku wobec konkurenta (wydatki na reklamę to dobra strategia dla obu firm niezależnie od decyzji podjętej przez tę drugą).

Tę samą analogię można wygodnie odtworzyć dla zimnej wojny między USA a ZSRR, w trakcie której oba narody zdawały się być bardzo zainteresowane dodaniem większej liczby broni nuklearnych do swojego arsenału.

Kolejny powszechny przykład, który widzimy w życiu codziennym, dotyczy sfery publicznej. Jeśli wszyscy mieszkańcy danej społeczności zdecydują się zostać dobrymi obywatelami i nie będą śmiecić w swojej okolicy, zyska na tym cała społeczność. Spadną stawki za usługi komunalne typu wywóz śmieci i sprzątanie ulic, wzrosną ceny nieruchomości. Ale jeden z mieszkańców może zachowywać się w samolubny sposób wyrzucając śmieci na otwartą przestrzeń. Wtedy koszty sprzątania jego niedbalstwa ponosi całe społeczeństwo.

Podsumowanie

Teoria gier ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach – ekonomii, biznesie, politologii, biologii, informatyce, a nawet filozofii. Pomogła i obecnie pomaga strategom wszelkiego rodzaju na całym świecie w lepszym projektowaniu środowiska, w celu zaspokojenia ogólnych potrzeb ludzi.

Jesteśmy stale w tej „grze” – na nasze życie wpływ mają działania i decyzje podejmowane przez innych. A oto myśl, która równie dobrze może być ostatecznym podsumowaniem zasad płynących z teorii gier: „Możemy stworzyć lepszy świat, stając się lepszymi ludźmi”.

Materiał zewnętrzny