Trzy rajskie odsłony Malty

Malta Kalkara
fot. Mike Nahlii / Unsplash

Malta to kraj wyspiarski i zarazem jedno z najmniejszych państw europejskich. Wyspy położone na Morzu Śródziemnym należące do Republiki Malty mają łączną powierzchnię zaledwie 316 km2. Dla polskich turystów, dla porównania powierzchni, Malta przypomina wielkością Kraków.

Rajskie plaże i podwodny świat

Pogoda na Malcie to jeden z atutów tego kraju. Wakacyjne temperatury mamy przez siedem miesięcy w roku, a i zimą jest całkiem przyjemnie. Takie okoliczności idealnie nadają się do plażowania, ale i aktywnego wypoczynku. Wodne sporty są tutaj niezwykle popularne, a warunki naturalne zachęcają. Do tego ukryte zatoki, klify, liczne jaskinie i naturalne baseny to okazja na podziwianie pięknych widoków, romantyczne zachody słońca we dwoje. Nurkowie chwalą sobie szczególnie groty i wody wyspy Gozo oraz nurkowanie w Blue Hole z niecodzienną fauną i florą.

Wiele z plaż maltańskich może się poszczycić Błękitną Flagą. Takie oznaczenie przyznawane jest tylko wyjątkowym miejscom na plażowanie, spełniającym wysokie standardy. Najdłuższą plażą piaszczystą jest Mellieha Bay, ale warto wybrać się na Blue Lagoon na Comino, która stała się plażowym symbolem Malty. Nazwa Blue Lagoon świetnie oddaje wrażenia, jakie tam na nas czekają, to miejsce mieni się wszelkimi odcieniami błękitu, a woda jest krystaliczna. A jeśli nie boisz się trudu pokonania 186 schodów, to zaprasza Cię mniej zaludniona plaża Ghajn Tuffieha Bay.

Rajskie miejsce zaślubin Matki Smoków

Malta od lat jest wymarzoną scenerią dla wielu filmowych hitów. Urokliwe pejzaże, zabytkowa architektura pojawiła się w wielu produkcjach serialowych, historycznych, przygodowych, a nawet horrorze science fiction Word War Z. Jednak Gladiator, Aleksander, Komandosi z Nawarony, Zmierzch Tytanów, Hrabia Monte Christo czy Szpieg, który mnie kochał nie przynieśli takiej popularności wyspie, jak kultowy serial stacji HBO Gra o Tron.

Dzisiaj wielu turystów przyjeżdża na Maltę nie tyle podziwiać zabytki, co zobaczyć słynne miejsca, gdzie rozegrały się ważne sceny pierwszego sezonu. Szczególna historia wiąże się z Azure Window (Lazurowym Oknem), przepięknym mostem skalnym, którym stanowił tło dla zaślubin jednej z najważniejszych bohaterek serialu, pięknej Daenerys Targaryen i władcy Dothraków Khala Drogo.

Lazurowe Okno na zawsze uwiecznione w serialu niestety już nie istnieje, zniszczył je sztorm. W styczniu 2017 roku uległo częściowemu uszkodzeniu, by podczas kolejnego sztormu w Dniu Kobiet 8 marca 2017 ulec całkowitemu zawaleniu. Obecnie stanowi magnes dla fanów nurkowania.

Z innych maltańskich atrakcji, wartych zobaczenia nie tylko przez fanów światowego hitu Gry o Tron, polecamy pięć najlepszych:

  • Mdinę (Ciche Miasto) a w nim Główną Bramę, która zagrała bramę wjazdową do Królewskiej Przystani oraz Pjazza Mesquita wejście do „przybytku miłości” Lorda Baelisha,
  • Fort St.Angelo z IX wieku, nieopodal Valletty,
  • Fort Ricasoli będący częścią zabytkowych umocnień Malty wpisany na listę kandydacką UNESCO,
  • klify Mtahleb,
  • Klasztor Dominikański w Rabacie, gdzie Ned Stark wydał na siebie niejako wyrok, po tym jak ujawnił Cersei, że wie kto jest ojcem jej dzieci.

Na Malcie kręcono jedynie pierwszy sezon Gry o Tron. Ekipa filmowa trochę za bardzo zaszalała, dokonała zniszczeń, które poza wypłatą odszkodowania, spowodowały, że Maltańczycy nie chcieli już więcej ich gościć.

Raj dla kasynowych graczy

Malta stała się równie sławna z jeszcze jednego powodu. Określana jest mianem raju podatkowego dla firm czy spółek mających swoje siedziby w innych krajach. Swoich rozliczeń dokonuje tu wiele podmiotów, ale najpopularniejszymi i najbardziej dynamicznie rozwijającymi się branżami są igamingowa oraz zakładów sportowych. Organem nadzorującym legalny hazard online jest Malta Gaming Authority (MGA), który kontroluje wymogi licencyjne. Obecnie na tej podstawie działa ponad 500 legalnych witryn hazardowych, w tym kasyna online i zakłady bukmacherskie, jak np. Betson. Co ciekawe, to właśnie Malta jako pierwszy kraj Unii Europejskiej, uregulowała gry hazardowe online w 2004 roku.

Dzięki temu stała się największym legalnym centrum hazardowym w Europie. Miłośnicy tradycyjnego kasyna stacjonarnego także nie będą zawiedzeni i mogą odwiedzić jedno z czterech kasyn. Gra w pokera, ruletkę czy blackjacka jest na Malcie sposobem na miłe spędzenie czasu. Nocnych rozrywek na urlopie zatem nie zabraknie. Także kalendarz imprez muzycznych, tanecznych i kulturalnych wypełniony jest w ciągu całego roku.

Do naszego rajskiego zestawu można jeszcze dodać jedną z ciekawostek Malty. Otóż tutaj naprawdę nauczysz się dobrze języka angielskiego. Językiem urzędowym jest język maltański, angielski prawnie jest na drugim miejscu. Jednak wiele lat pod berłem brytyjskim jako kolonia, nie pozostało bez znaczenia. Na wyspach znajdziemy nawet brytyjskie ślady w postaci czerwonych budek telefonicznych i skrzynek na listy. Wracając jednak do języka angielskiego, na Malcie znajduje się wiele z najlepszych na świecie szkół językowych, które oferują ogromną ilość dopasowanych kursów. Każdy znajdzie kurs angielskiego skrojony dla siebie. Jeśli chcesz połączyć rajski wypoczynek z nauką pomyśl nad podróżą na Maltę. Więcej na temat samego kraju, jego historii, zabytków i kuchni można znaleźć na wielu podróżniczych blogach.

Marzena Markowska

Zastępczyni redaktora naczelnego portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY