Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 09 maj 2019 16:26

Grupa Emirates – ponad 631 mln dolarów zysku rocznego

Napisane przez AG
Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Emirates Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Emirates archiwum Emirates

Grupa Emirates opublikowała dzisiaj sprawozdanie za rok finansowy, który skończył się 31 marca 2019 roku. Przychody wyniosły 29,8 mld dolarów były wyższe o 7 proc. od poprzedniego roku. Zysk był mniejszy o 44 proc., ale był to 31. rok z rzędu kiedy Grupa odnotowała zysk.

Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Grupy Emirates, powiedział: „Rok 2018-19 był trudny, a wyniki grupy nie były takie jakie byśmy sobie życzyli. Wyższe ceny paliwa i umocniony kurs dolara amerykańskiego uszczupliły nasze dochody przy jednoczesnym nasileniu konkurencji na najważniejszych rynkach. Wygląda na to, że nastąpiło odwrócenie zeszłorocznej tendencji zwyżkowej, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na lotnicze przewozy towarowe. Spadło również zapotrzebowanie na transport pasażerski, zwłaszcza w naszym regionie, co wpłynęło na wyniki zarówno spółki dnata, jak i Emirates.

Każdy cykl gospodarczy jest inny i w dalszym ciągu dokładamy wszelkich starań, aby poradzić sobie z wyzwaniami i wykorzystywać nadarzające się szanse. Naszym celem zawsze było stworzenie rentownego, zrównoważonego i odpowiedzialnego przedsiębiorstwa w Dubaju i tym podyktowane są wszelkie nasze decyzje i inwestycje. W roku 2018-19 Emirates i dnata przyniosły zysk po raz 31. z rzędu, rozwinęły działalność i zrealizowały inwestycje w inicjatywy i infrastrukturę, które zapewnią nam sukces w przyszłości.”

W roku 2018-19 grupa przeznaczyła łącznie 14.6 mld AED (3.9 mld USD) na nowe samoloty i wyposażenie, przejęcia spółek, nowoczesną infrastrukturę, najnowsze technologie i inicjatywy na rzecz pracowników, co stanowiło znaczący wzrost w porównaniu z wydatkami inwestycyjnymi w wysokości 9.0 mld AED (2.5 mld USD) w roku ubiegłym.

W lutym linie Emirates poinformowały o podpisaniu umowy z firmą Airbus na 40 samolotów A330-900 i 30 A350-900 o łącznej wartości 21.4 mld USD według cen katalogowych, których dostawa ma nastąpić odpowiednio w 2021 i 2024 r. Ponadto przewoźnik otrzyma kolejnych 14 A380 w okresie od 2019 do końca 2021 r., w związku z czym łączna liczba A380 zamówionych przez linie wyniesie 123 maszyny.

Wśród głównych inwestycji spółki dnata należy wymienić: przejęcie Q Catering i Snap Fresh w Australii oraz 121 Inflight Catering w USA, wykup właścicielski spółki Dubai Express, Freightworks LLC oraz wykup pakietu kontrolnego (51proc.) udziałów spółki Bolloré Logistics LLC (ZEA) , budowę nowych obiektów do przeładunku leków i innych towarów w Belgii, USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Australii, Singapurze i Pakistanie, przejęcie niemieckiego touroperatora Tropo oraz wykup udziału większościowego w spółce BD4travel oferującej rozwiązania informatyczne oparte na sztucznej inteligencji w turystyce.

Całkowita liczba pracowników zatrudnionych w przeszło 120 podmiotach należących do grupy wzrosła o 2 proc. do 105 286 przedstawicieli ponad 160 różnych narodowości, na co wpływ miało przede wszystkim pozyskanie nowych spółek przez dnata i rozwój firmy na całym świecie.

Szejk Achmed dodał: „W roku 2018-19 zachowaliśmy ścisłą dyscyplinę kosztową przyjednoczesnym rozwoju działalności i zwiększaniu przychodów. Dzięki ograniczeniu rekrutacji na stanowiska nieoperacyjne oraz wdrożeniu nowych systemów technologicznych i reorganizacji pracy udało nam się zwiększyć wydajność i zahamować wzrost kosztów siły roboczej. Trudno przewidzieć nadchodzący rok, ale zarówno Emirates, jak i dnata są dobrze przygotowane na wszelkie przeszkody oraz konkurencję i pomyślny rozwój na międzynarodowym rynku. Musimy być coraz lepsi, żeby zachować przewagę konkurencyjną, dlatego inwestujemy w naszych pracowników, technologie i infrastrukturę. Jako przedsiębiorstwo odpowiedzialne społecznie inwestujemy także w inicjatywy na rzecz społeczności lokalnych i ochrony przyrody, a także rozwój talentów i innowacji, które pozwolą naszej branży rozwijać się w przyszłości.”

W ciągu ostatniego roku Emirates otrzymały 13 nowych samolotów – siedem Airbusów A380 i sześć Boeingów 777-300ER, w tym ostatni zamówiony przez przewoźnika model 777-300ER. Następną dostawę Boeingów 777 zaplanowano na rok 2020, kiedy linie otrzymają swój pierwszy samolot 777X.

W roku 2018-19 linie Emirates wycofały 11 starszych maszyn, wobec czego stan floty przewoźnika na koniec marca wyniósł 270 samolotów. W ciągu ostatniego roku linie Emirates otworzyły trzy nowe kierunki dla pasażerów: Londyn-Stansted (Wielka Brytania), Santiago (Chile) i Edynburg (Szkocja), a także wznowiły loty na lotnisko Sabiha Gökçen (Turcja). Ponadto przewoźnik zwiększył częstotliwość lotów na 14 dotychczasowych trasach i oferowanie na sześciu trasach, zapewniając pasażerom jeszcze większy wybór godzin lotu i połączeń przesiadkowych.

Emirates zdołały zwiększyć przychód o 6 proc. do 97.9 mld AED (26.7 mld USD). Względne umocnienie dolara amerykańskiego względem walut na większości spośród kluczowych rynków, na których działa przewoźnik, uszczupliły przychody Emirates o 572 mln AED (156 mln USD). Stanowi to znaczącą różnicę w stosunku do zeszłorocznej sytuacji na rynku walutowym, która przyniosła wzrost przychodu Emirates o 661 mln AED (180 mln USD).

Ruch pasażerski utrzymał się na stabilnym poziomie, a linie Emirates przewiozły łącznie 58.6 mln pasażerów (wzrost o 0,2 proc.). Przy zwiększeniu oferowania o 4 proc. przewoźnik osiągnął współczynnik wypełnienia miejsc na poziomie 76,8 proc.. Nieznaczny spadek współczynnika wypełnienia miejsc w porównaniu z poprzednim rokiem (77,5 proc.) nastąpił w wyniku malejącego zapotrzebowania na podróże na rynkach regionalnych i silnej konkurencji w wielu krajach.

Przychody uzyskane z sześciu regionów Emirates pozostają zrównoważone – żaden region nie przynosi więcej niż 30 proc. całkowitych przychodów.

Regionem przynoszącym najwyższe przychody była Europa – 28.3 mld AED (7.7 mld USD), o 6 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2017-18. Zaraz za nią znajduje się region Azji Wschodniej i Australazji, gdzie przychody wzrosły o 5 proc. do 26.6 mld AED (7.2 mld USD). Region Ameryki Północnej i Południowej odnotował wzrost przychodów o 8 proc. do poziomu 14.5 mld AED (3.9 mld USD). Przychód w Afryce wzrósł o 9 proc. do 10.2 mld AED (2.8 mld USD), natomiast w regionie Zatoki Perskiej i Bliskiego Wschodu spadł o 3 proc. do poziomu 8.3 mld AED (2.3 mld USD). Przychód w regionie Azji Zachodniej i Oceanu Indyjskiego wzrósł o 6 proc. do poziomu 8.1 mld AED (2.2 mld USD).

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.