O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

wtorek, 15 maj 2018 14:43

Centralne lotnisko ma powstać w 9 lat

Napisane przez MM
Centralne lotnisko ma powstać w 9 lat Pixabay

Centralny Port Komunikacyjny, który ma powstać w gminie Baranów, będzie oddany do użytku zimą 2027 r. – zapowiedział, według PAP, Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.

Jak donosi PAP, Wild zadeklarował też, że już w przyszłym roku ruszą badania środowiskowe na terenie przyszłego głównego polskiego lotniska, a także wykupy gruntu pod tę inwestycję. W 2019 r. ma być też rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na projekt CPK.

Przygotowania już teraz idą pełną parą. W zeszłym tygodniu Sejm przyjął projekt specjalnej ustawy, mającej ułatwić budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. We wtorek, 15 maja, tym projektem zajmie się Senat.

Nowe lotnisko, które powstanie w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego, ma obsługiwać przede wszystkim ruch przesiadkowy. Rząd chce, aby był czymś w rodzaju tzw. hubu lotniczego. Chodzi o to, by Polacy, chcąc lecieć gdzieś dalej, na inny kontynent, nie musieli najpierw lecieć do któregoś z dużych lotnisk w zachodniej Europie i tam się przesiadać na dalszy lot. To samo dotyczy lotów do różnych miast w Europie – z CPK ma ich być więcej niż z jakiegokolwiek innego polskiego lotniska.

Jak twierdzą decydenci, Warszawskie lotnisko Okęcie nie pełni tej funkcji i nie będzie jej pełnić (jego oferta przesiadkowa jest nieporównanie mniejsza niż w dużych lotniskach zachodnioeuropejskich), bo jest na to za małe i nie można go w większym stopniu rozbudować. Planuje się więc, że po wybudowaniu CPK Okęcie zostanie zamknięte. Zaś lotniskiem uzupełniającym dla Centralnego Portu Komunikacyjnego, obsługującym połączenia niskokosztowe i czartery, zostanie najprawdopodobniej port lotniczy w Radomiu.