Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

środa, 12 lipiec 2017 19:18

Lotnisko w Modlinie przed nowymi wyzwaniami

Napisane przez AG
Uczestnicy konferencji w Warszawie, od prawej: Jerzy Baumann (dyrektor ds operacyjnych Lotniska w Poznaniu), Janusz Niedziela (prezes PAŻP), Leszek Chorzewski (p.o. dyrektora Lotniska w Modlinie), Paweł Szymański (dyrektor departamentu bezzałogowych statków powietrznych ULC). Uczestnicy konferencji w Warszawie, od prawej: Jerzy Baumann (dyrektor ds operacyjnych Lotniska w Poznaniu), Janusz Niedziela (prezes PAŻP), Leszek Chorzewski (p.o. dyrektora Lotniska w Modlinie), Paweł Szymański (dyrektor departamentu bezzałogowych statków powietrznych ULC). AG

Lotnisko w Modlinie obchodzi 5 lecie działalności i planuje modernizację w odpowiedzi na rosnący ruch pasażerski. Unowocześniana będzie także infrastruktura całego ruchu lotniczego w Polsce.

Proces modernizacji polskich lotnisk rozkręca się na dobre. Dzięki płynącym z Unii Europejskiej i pochodzącym z rządowych funduszy środków, porty lotnicze w Polsce stały się bezpiecznymi, nowoczesnymi i ciekawymi architektonicznie obiektami, z których każdego roku korzysta coraz więcej pasażerów linii lotniczych.

Janusz Niedziela, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, powiedział: „PAŻP musi modernizować infrastrukturę lotniczą - ponieważ wymaga ona stałego ulepszania, wprowadzania coraz bardzie zaawansowanych rozwiązań technologicznych i systemów. Do 2020 roku zamierzamy wydać blisko 3 mld złotych na nowe systemy zarządzania ruchem lotniczym, utrzymanie systemów dozorowania i radiokomunikacji, realizujemy inwestycje w portach lotniczych takiej jak budowa i podwyższanie kategorii systemów ILS, wieże kontroli lotniska, na których pracują kontrolerzy ruchu lotniczego. Modernizujemy porty lotnicze, wybudujemy nowe wieże w Krakowie, Katowicach, w Modlinie, zmodernizujemy systemy naprowadzania. Obecnie są one na poziomie dobyrm europejskim, chcemy ten poziom podwyższyć. Powoli przenosimy naszą siedzibę do Reguł."

Urząd Lotnictwa Cywilnego prognozuje, że w 2030 roku w Polsce obsługiwanych będzie ok. 60 mln pasażerów rocznie, z czego ponad 2/3 na lotniskach regionalnych. Wynik ten jednak może być osiągnięty kilka lat wcześniej. Aktualną przepustowość wszystkich polskich portów szacuje się na ok. 57 mln pasażerów rocznie (25 mln pax Lotnisko Chopina, 32 mln porty regionalne). Według prognoz ULC wynik ten ma zostać osiągnięty w 2029 roku, jednak realnie może to być już nawet ok. 4-5 lat wcześniej.

Leszek Chorzewski, p.o. prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin, podkreslił: „Jesteśmy gotowi do obsłużenia rocznie, nawet o 25 procent więcej pasażerów. Lotnisko może działać niemal przez całą dobę, gdyż nie obowiązują tu zakazy związane z ciszą nocną. Nasze lotnisko nie osiągnęło jeszcze pełnej przepustowości, ale by odpowiedzieć na oczekiwania rynku planujemy wiele inwestycji. Mam nadzieję, że w ciągu kilku lat do portu będzie doprowadzona linia kolejowa, co poprawi dostępność dla podróżnych. W planach jest też rozbudowa terminalu i hotel, który miałby stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska. Planujemy także budowę nowego pasa startowego (stary będzie pełnił rolę drogi do kołowania). Chcemy być lotniskeim innowacyjnym, bezpiecznym.”

Lotnisko w Modlinie stanie się skutecznym wsparciem dla notującego z każdym rokiem wzrost odprawianych podróżnych, warszawskiego lotniska Chopina. Obecnie z Modlina latają w ponad 50 kierunkach samoloty przewoźnika Ryanair. Według planów, z Portu w Modlinie miałyby latać samoloty także innych linii. Lotnisko, które powstało 5 lat temu, było nastawione na tanie linie i przewoźników czarterowych. Do dziś odprawiono tam prawie 10 milionów pasażerów. Niemal każdy polski port lotniczy korzysta już z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.  Lotnictwo nie tylko wykorzystuje najnowocześniejsze trendy techniczne, ale również kreuje ich rozwój. Przykładem mogą być projekty PAŻP realizowane w ramach europejskiej inicjatywy SESAR 2020, czyli wspólnego kształtowania rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo i rozwój systemów zarządzania ruchem lotniczym w Europie.

Janusz Niedziela ocenił: „Konieczne jest szkolenie kontrolerów lotniczych. Czynnik ludzki w lotnictweio nadal bowiem jest najważniejszy. Obecnie zatrudniamy w Polsce ok. 600 kontrolerów. Kontrolują oni obszar powietzrny Polski, sprowadzają samoloty na lotniska i zarządzają bezpośrednio ruchem na lotniskach. To praca ciekawa, satysfakcjonująca, ale zostanie kontrolerem nie jest łatwe. Każdego roku organizujemy nabór, na który zgłasza się ok. 2 tysięcy chętnych. Ttylko 40 osób zostaje po egzaminach podstawowych. Po etapie szkoleń zostaje 20 osób.”

Uczestnicy konferencji w Warszawie podkreślali, że lotniska regionalne, takie jak to w Modlinie są motorem rozwoju dla otoczenia, zapewniają miejsca pracy w nowoczesnych gałęziach gospodarki i przyczyniają się do dostępności transportowej i biznesowej regionu, co z kolei znacząco przyczyni się do poprawy zamożności jego mieszkańców.