Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 22 luty 2019 12:23

Niemcy – rok 2019 pod znakiem 100 lecia Bauhausu

Napisane przez AG
Bauhaus w Dessau Bauhaus w Dessau AG

Głównym tematem wiodącym w turystyce niemieckiej w 2019 roku jest stulecie powstania Szkoły Bauhaus – uczelni artystyczno – rzemieślniczej założonej w Weimarze.

Jej założycielem i pierwszym dyrektorem był modernistyczny architekt Walter Gropius. 

Głównym celem Gropiusa było kształcenie nowego pokolenia rzemieślników, a także zniesienie podziału między rzemieślnikiem i artystą oraz stworzenie nowoczesnej architektury, czyli funkcjonalnej oraz integralnie związanej z innymi dziedzinami sztuki.

"Forma podąża za funkcją" to fundamentalna zasada Bauhausu. Architektura i obiekty miały być projektowane na kanwie prostych, lecz eleganckich form geometrycznych. Duże znaczenie miały przede wszystkim takie formy jak kwadrat, koło czy stożek. Sama nazwa Bauhaus nawiązywała do średniowiecznej Bauhütte, czyli strzechy budowlanej, łączącej wszystkie ówczesne dziedziny rzemiosł budowlanych.

Bauhausu założony w 1919 w Weimarze, przeniesiony w 1925 do Dessau i zamknięty w 1933 w Berlinie pod naciskiem nazistów, Bauhaus działał tylko przez 14 lat.

Pomimo tak krótkiego czasu swego istnienia legendarna Wyższa Szkoła Projektowania wciąż oddziałuje do czasów nam współczesnych.

Jak podkreślił podczas konferencji w Warszawie, Tomasz Pędzik, dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystycznej w Polsce: „Nowym produktem promującym archotekture jest szlak Grand Tour der Modern. Znalazło się na nim 100 najbardziej znanych budowli XX wieku w Niemczech. Przy doborze budowli brano także pod uwagę aspekty innowacyjne.
W tym roku z okazji 100 lecia Bauhausu otwarte zostaną dwa 6 kwietnia nowe muzea: Bauhaus Museum w Weimarze oraz 8 września Bauhaus Museum w Dessau.
W Berlinie od 8 września do 28 stycznia 2020 roku otwarta będzie wystawa Original Bauhaus.
Oczywiście w całych Niemczech przez cały rok odbywać się będzie wiele imprez i wystaw związanych z jubileuszem Bauhausu."

www.bauhaus100.de

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.