LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

poniedziałek, 02 czerwiec 2014 11:56

Koszyce korzystają z tego, że były Europejską Stolicą Kultury

Napisane przez AG
Ulica Główna w Koszycach Ulica Główna w Koszycach AG

Słowackie miasto Koszyce były Europejską Stolicą Kultury w roku 2013. kilka lat przygotowań do tego, sam rok 2013, dały miastu bardzo pozytywnego "kopa". Miasto odżyło, zaczyna przyciągać turystów, śmielej niż przed laty chwali się swoimi atrakcjami, wprowadza Kartę Koszycką.

Koszyce zanotowały w 2013 roku 20 procentowy wzrost liczby turystów. Najwięcej było Niemców, Węgrów, Czechów i Polaków. Tych ostatnich ok. 150 tysięcy, w tym wielu jednodniowych.
Samoloty lądujące w Koszycach przylatują z Wiednia, Pragi, Bratysławy, Londynu, Dusseldorfu i Monachium. Wielu turystów zagranicznych korzysta z lotniska w Budapeszcie, to tylko 3 godziny jazdy samochodem od Koszyc. Koszyce dysponują ok. 3 000 miejsc noclegowych.
Gdy zakończył się rok, w którym miasto było Europejską Stolicą Kultury (ESK), utworzono spółkę K-13 Koszyckie Centrum Kulturalne. Zajmuje się ono m.in. użytkowaniem miejsc, które zostały udostępnione turystom w ramach projektu ESK. Koszyce w ramach projektu ESK otrzymały 85 mln euro. Z tego 65 wydano na inwestycje a 10 na imprezy kulturalne. Jedną z inwestycji była adaptacja starych budynków koszarowych (kosztowało to 27 mln euro) na Centrum Kulturalne. Znajdują się tu m.in. galerie, sale wystawowe, Steel Park (budynek z ekspozycją interaktywną pokazującą czym zajmuje się największy pracodawca w tej części Słowacji, huta Steel), sceny, sale konferencyjne. Wstęp na teren parku kulturalnego jest darmowy, biletu kupowane są jedynie do Steel parku i na koncerty.
Jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu letniego w Koszycach zacznie funkcjonować Karta Koszycka. Jej posiadacze będą mogli poruszać się za darmo środkami komunikacji miejskiej oraz wchodzić do wielu muzeów za darmo lub ze znaczna zniżką.