Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 15 listopad 2018 15:35

Coraz więcej Polaków wybiera na narty Szwajcarię. Co nowego w nadchodzącym sezonie?

Napisane przez
Spotkanie dla dziennikarzy w warszawskiej restauracji Fest Spotkanie dla dziennikarzy w warszawskiej restauracji Fest MM

W sezonie zimowym 2017/2018 do Szwajcarii pojechało prawie 100 tys. polskich turystów, czyli o 20 proc. więcej niż w poprzednim roku. Szwajcarzy liczą na to, że nowe atrakcje przyciągną tej zimy jeszcze więcej odwiedzających.

Licząc od listopada 2017 r. do kwietnia 2018 r. szwajcarscy hotelarze zanotowali 16,5 mln noclegów, z czego 7,8 mln to ruch krajowy, a 8,6 mln to goście zagraniczni. Polacy w tej liczbie stanowią zaledwie 0,6 proc. (1,2 proc. jeśli wziąć pod uwagę tylko przyjazdy zagraniczne), ale dynamika wzrostu jest obiecująca. W sezonie 2017/2018 wynosiła 20,2 proc., a liczba noclegów turystów z Polski przekroczyła 99,8 tys.

Gdzie najlepiej na narty?

Wśród najpopularniejszych miejscowości górskich znalazły się: Zermatt, Davos, St. Moritz, Interlaken, Arosa i Lauterbrunnen. Sezon zimowy przynosi Szwajcarom 15 mld franków bezpośredniego dochodu, a infrastruktura podlega ciągłej rozbudowie.

Minionej zimy do dyspozycji turystów było łącznie 7,4 tys. km tras zjazdowych, 5,5 tys. km tras biegowych oraz 5,15 tys. km oznakowanych szlaków wędrownych. Łącznie obsługuje je 2450 kolejek i wyciągów. W Szwajcarii znajdziemy najwięcej na świecie ośrodków zimowych położonych powyżej 2800 m n.p.m. oraz najdłuższy zjazd dla saneczkarzy: 15 km w Faulhorn-Grindelwald (łączna długość oznakowanych tras saneczkarskich jest 620 km). Szwajcaria może się też pochwalić największą na świecie siecią tras dla skitourowców.

Nowe trasy zjazdowe i ekspres lodowcowy

W nadchodzącym sezonie otwartych zostanie kolejnych 120 km tras w ośrodku SkiArena Andermatt-Sedrun. Kolejną nowością będzie ekspres lodowcowy, czyli atrakcja klasy premium dla bardziej wymagających i zamożnych gości.

Do 2 grudnia trwać będzie konkurs Kids4free, w którym do wygrania będzie 12 776 ski-passów na sześć dni dla dzieci do 12 lat. Z kolei dnia 15 grudnia w szwajcarskich resortach zimowych odbędą się bezpłatne testy instruktorów narciarskich.

W tym sezonie Szwajcaria będzie też gościła Puchar Świata FIS w narciarstwie zjazdowym, odbędą się też ważne zawody dla amatorów, a wśród nich Inferno Race Mürren-Schilthorn. Wśród innych zimowych wydarzeń, które przyciągną odwiedzających znajdą się nieoficjalne Mistrzostwa narciarskie Świętych Mikołajów, Gourmet Festiwal w St. Moritz oraz festiwal balonów oraz oczywiście liczne jarmarki adwentowe.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.