Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 11 wrzesień 2018 12:16

Wiedeń – I półrocze 2019 pod znakiem wielkich wystaw

Napisane przez MG
Wiedeń – I półrocze 2019 pod znakiem wielkich wystaw archiwum austria.info

Artystki wiedeńskiego modernizmu, twórczość Christiana Ludwiga Attersee i Wiedeń w zwierciadle literatury – to wszystko będzie można poznać odwiedzając wielkie wystawy w stolicy Austrii.

Artystki takie jak Elena Luksch-Makowsky, Helene Funke czy Erika Giovanna Klien są dzisiaj prawie nieznane, mimo, że napisały istotny fragment historii sztuki.

Swymi dziełami wniosły istotny wkład w dorobek wiedeńskiego modernizmu i nurtów artystycznych po I wojnie światowej. Dolny Belwederpoświęci im wystawę retrospektywną pt. „Miasto kobiet. Artystki w Wiedniu od 1900 do 1938 roku”.

W swej prawie 60-letniej karierze artystycznej Christian Ludwig Attersee skutecznie omijał wszelkie kategoryzacje historii sztuki. Artysta sukcesywnie zaciera estetyczne granice pomiędzy kulturą wysoką a niską, pomiędzy popem a modernizmem, pomiędzy sztuką wolną a stosowaną. Wystawa „Attersee.Palenisko” w muzeum Belvedere 21 koncentruje się na pierwszych 20 latach twórczości Attersee, kiedy to artysta formułował złożoną różnorodność swojej twórczości.

W 2019 roku Księstwo Liechtenstein będzie obchodzić 300. rocznicę swojego istnienia.

Albertinapoświęci temu jubileuszowi wielką wystawę. Wystawa „Książęce zbiory Liechtensteinu” zaprezentuje szerokiej publiczności zbiory księstwa w całym ich spektrum, w szczególności zaś spektakularne nabytki z ostatnich 15 lat.

W wielu dziełach literackich Wiedeń stanowi punkt wyjścia akcji – jako miejsce, z którym wiążą się wspomnienia, jako krajobraz miasta, miejsce zbrodni lub miejsce utopijne. Wystawa specjalna „Wiedeń.Miasto w zwierciadle literatury” w Muzeum Literatury Austriackiej Biblioteki Narodowej zaprezentuje teksty mówiące o mieście, z okresu od 1945 roku do dzisiaj. Wystawa zaprasza na spacer po „mieście w tekście”, pokazując w większości niepokazywane jeszcze obiekty, od krańców po centrum, prowadząc do najbardziej odległych miejsc i w podziemia.

• Miasto kobiet. Artystki w Wiedniu od roku 1900 do 1938, 25.01-5.05.2019, Belweder – Dolny Belweder, Rennweg 6, 1030 Wiedeń, www.belvedere.at

• Attersee. Palenisko, 1.02-18.08.2019, Belvedere 21, Arsenalstraße 1, 1030 Wiedeń, www.belvedere21.at

• Książęce zbiory Liechtensteinu, 16.02-10.06.2019, Albertina, Albertinaplatz 1, 1010 Wiedeń, www.albertina.at

• Wiedeń. Miasto w zwierciadle literatury, 12.04.2019-16.02.2020, Muzeum Literatury Austriackiej Biblioteki Narodowej, Johannesgasse 6, 1010 Wiedeń, www.onb.ac.at/museen/literaturmuseum

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.