O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

środa, 30 kwiecień 2014 10:53

Maj w Trokach

Napisane przez AG
Zamek w Trokach Zamek w Trokach AG

Troki są niedużym miastem oddalonym zaledwie 27 km od Wilna, które trwale wpisało się w historię Litwy. W Trokach, a właściwie w pobliskiej wsi Stare Troki znajdowała się pierwsza stolica Litwy. Związane trwale z historią Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Troki są celem wycieczek polskich odwiedzających Litwę

Troki znane są przede wszystkim z położonego na wyspie jeziora Galwe średniowiecznego zamku. W tym roku zamek będzie dostępny dla zwiedzających w nocy 16 maja, w ramach organizowanej w wielu miastach Nocy Muzeów. W Zamku na Wyspie w sezonie letnim organizowane są turnieje rycerskie. Na zamku oraz w położonym po drugiej stronie jeziora pałacu w Zatroczu organizowane są cyklicznie koncerty muzyki kameralnej.
Wcześnie, bo 11 maja organizowany jest w Trokach półmaraton wiodący malowniczą trasą wzdłuż jeziora Galwe zaś pod koniec wiosny na jeziorze odbywają się regaty wioślarskie inaugurujące sezon żeglarski. W organizowanych na Litwie biegach masowych bierze udział coraz większa ilość biegaczy z Polski.
Ważnym elementem kultury Trok jest istniejące tu do dziś skupisko ludności karaimskiej. Karaimowie zostali sprowadzeni do Trok z Krymu przez księcia Witolda i mimo zmieniających się okoliczności zamieszkują wciąż miejscowość. Cenieni za lojalność i legendarną uczciwość cieszyli się uznaniem kolejnych władców, a jeden z pochodzących z Trok Karaimów był nawet lekarzem nadwornym Jana III Sobieskiego. Obecnie zabudowę karaimską można zobaczyć głównie wzdłuż ulicy Karaimskiej, gdzie oprócz charakterystycznych domów mieszkalnych stoi XVIII-wieczna kiernesa – dom modlitwy. Kuchnia karaimska to kolejna rzecz, dla której warto przyjechać do Trok Niezrównane w smaku kibiny podawane są w miejscowych lokalach gastronomicznych, z których jeden może się poszczycić odznaką „Funduszu Dziedzictwa Kulinarnego" oraz posiada „Certyfikat produktu dziedzictwa kulinarnego."