Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 10 maj 2018 17:15

Wilno zaprasza na święto muzyki

Napisane przez MG
Wilno zaprasza na święto muzyki materiały prasowe

Jednego dnia w roku Litwa zamienia się w centrum muzyki. A wszystko za sprawą Street Music Day, czyli Dnia Muzyki Ulicznej, które odbywa się jednocześnie na ulicach wielu, litewskich miastach.

Utalentowani muzycy, oryginalne brzmienia i niezapomniane przeżycia – to wszystko ma do zaoferowania Litwa 19 maja. Dzień Muzyki Ulicznej to festiwal narodowy zainicjowany w 2007 roku przez jednego z najbardziej cenionych, litewskich muzyków Andriusa Mamontovasa, który wówczas wysłał e-mail do znajomych artystów prosząc, by wyszli na ulice i grali dla ludzi.
W 2009 roku festiwal rozprzestrzenił się po całej Litwie, a wiele gmin zapewniło warunki do gry na ulicach w swoich miastach.
Od tego czasu około 5000 uczestników dołącza co roku do Street Music Day, który stał się wspaniałą tradycją oferującą niezapomniane doznania muzyczne.

Każdy, kto potrafi śpiewać, grać lub po prostu hałasować, może wyjść na zewnątrz i wypełnić dźwiękiem powietrze. Nie ma znaczenia płeć, wiek czy narodowość. Najważniejsza jest muzyka.
Tradycyjnie każdy Dzień Muzyki Ulicznej kończy się "Drum2gether" - paradą perkusyjną i improwizacją otwartą dla wszystkich.

Według inicjatora święta Andriusa Mamontovasa, ten dzień jest darem dla Litwy. Uważa, że byłoby wspaniale, gdyby ta sama tradycja rozprzestrzeniła się na całym świecie, gdyby Dzień Muzyki Ulicznej stał się jedynym dniem w roku, jednoczącym wszystkich z niesamowitą sztuką - z muzyką, która jest językiem międzynarodowym. Dzień Muzyki Ulicznej rozprzestrzenił się za granicą i jest organizowany niezależnie w Rydze, Mińsku, Tbilisi, Dublinie, Armenii, Gruzji, Holandii, Norwegii, Belgii, Ukrainie, Białorusi, Rosji i Łotwie. Ponadto wiele litewskich społeczności organizowało festiwal w swoich miejscach zamieszkania poza granicami Litwy, np. w Los Angeles, Connecticut, Bergen, Innsbrucku, Londynie.

http://www.gmd.lt/en/

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.