Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 06 październik 2017 18:06

Śladami Beatlesów w Hamburgu

Napisane przez Jarek Szegidewicz
Plac Beatlesów w Hamburgu Plac Beatlesów w Hamburgu AG

Do Hamburga Beatlesi po raz pierwszy przybyli rankiem17 sierpnia 1960 r. by rozpocząć występy w dość nędznym klubie striptisowym Indra na terenie St. Pauli – dzielnicy czerwonych latarni.

Zdaniem wielu muzycznych ekspertów gdyby nie Hamburg, nigdy nie byłoby oszałamiającej światowej kariery czwórki z Liverpoolu. The Beatles pięciokrotnie występowali tam w latach 1960-1962. Przy kolejnych pobytach grali już w nieco bardziej prestiżowych okolicznych miejscach, takich jak Top Ten Club, Kaiserkeller czy Star Club.

Od 2008 roku Hamburg ma plac The Beatles z podświetlaną po zmroku instalacją 5 metalowych konturów muzyków tworzących "The Beatles": Johna Lennona, George'a Harrisona, Ringo Starra, Paula McCartneya i Stuarta Sutcliffe'a (pierwszego basisty, zmarłego w 1962 roku). Plac znajduje się na rogu ulic Reeperbahn i Grosse Freiheit.

Właśnie w tym miejscu często można spotkać drobną szatynkę z mini-gitarą, zawsze otoczoną tłumem zasłuchanych turystów. To Stefanie Hempel, która stworzyła fascynującą trasę turystyczną, prowadzącą przez St. Pauli śladami miejsc, gdzie kiedyś mieszkali i występowali Beatlesi. Stefanie opowiada historie, których nie znajdzie się w żadnych wydawnictwach poświęconych zespołowi. Sama jest muzykologiem i badaczem; wiele podawanych faktów to relacje uzyskane od naocznych świadków. Kilka lat temu uzyskała np. potwierdzenie Ringo Starra, że na początku lat 60-tych był członkiem bardziej znanego liverpoolskiego zespołu i do The Beatles trafił trochę przypadkowo.

Jednak nie tylko olbrzymia wiedza w temacie i perfekcyjna znajomość wszystkich miejsc związanych z Beatlesami, przyniosła Stefanie Hempel światowy rozgłos i sławę.
Zwiedzanie w Jej towarzystwie to również mini-koncert na żywo! Swoje opowieści ilustruje najbardziej znanymi przebojami z lat, kiedy The Beatles grali w Hamburgu.

Bez muzycznej trasy pod opieką Stefanie, Hamburg będzie znacznie mniej barwny.

Przy pobycie w tym mieście koniecznie trzeba wejść na stronę www.hempels-musictour.de ,
lub mailowo umówić spotkanie dla grupy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zdjęcia Jarek Szegideiwcz i AG

 

 

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.