Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 07 wrzesień 2017 11:08

Magdeburg Lutra i Reformacji

Napisane przez MG
Jeden z eksponatów, portret Lutra Jeden z eksponatów, portret Lutra materiały prasowe

Muzeum Historii Kultury w Magdeburgu urządziło wystawę retrospektywną swojej roli prekursora reformacji i luterańskiego przeciwbieguna dla cesarstwa i kościoła katolickiego. Do końca stycznia 2018 prezentuje ponad 250 eksponatów wypożyczonych z 42 kolekcji z całego świata.

Prezentowane eksponaty, wśród których znajdują się stare dokumenty i cenne malowidła, dobitnie świadczą o wcześnie zrodzonym, żywiołowym duchu przemian w hanzeatyckim mieście. Magdeburg, wówczas zwany Megedeborch i liczący ponad 30 tys. mieszkańców, był w XVI wieku jednym z największych i najważniejszych miast dawnego niemieckiego cesarstwa. Tu w 1524 wielokrotnie głosił swe nauki Marcin Luter, wtedy jeszcze jako mnich katolicki. Wiele katolickich gmin kościelnych podążyło za ideami reformacji.
Miasto stało się azylem dla zbiegłych protestantów prześladowanych za swą wiarę. W 1547 odmówiło poddania się cesarzowi Karolowi V. Magdeburg pozostał wierny wyznaniu ewangelickiemu i zasłynął daleko poza granicami kraju jako „Kancelaria Pana Boga”. Organizatorzy tej pouczającej wystawy pomyśleli także o młodszych zwiedzających i ich rodzinach oferując specjalne warsztaty. Szczególnie żywe emocje towarzyszą osobistemu wypróbowaniu zrekonstruowanej prasy drukarskiej z czasów reformacji i własnoręcznej produkcji druków, które można zabrać ze sobą do domu.

http://www.khm-magdeburg.dehttp://www.khm-magdeburg.de
 

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.