Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 08 czerwiec 2017 20:33

Antalya: Polska jest dla nas bardzo ważnym rynkiem

Napisane przez AG
Antalya: Polska jest dla nas bardzo ważnym rynkiem AG

W tym roku Antalyę odwiedzi 150 tysięcy polskich turystów, gospodarze mają nadzieję, że w następnych latach liczba Polaków wróci do 250 tysięcy z roku 2015.

Silna reprezentacja tureckiej Antalyi przyjechała do Warszawy na spotkanie z przedstawicielami polskiej branzy turystycznej oraz dziennikarzami.

Yusuf Hacisuleyman, wiceprezes Ibzy Przemysłowo Handlowej Antalyi i prezes biura ds promocji Antalyi, powiedział: “Chcemy pokazać Antalyę nie tylko, jako cel przyjazdu wypoczynkowego, ale także jako miejsce, w którym warto inwestować. Oprócz Polski nasza delegacja odwiedzi jeszcze NIemcy, Holandię, Ukrainę i Izrael. We wszystkich tych krajach proponujemy szeroką współpracę z naszym miastem. Polska jest bardzo ważnym dla nas rynkiem turystycznym. W 2015 roku odwiedziło nas ponad 250 tys. polskich turystów. Z wiadomych powodów w ubiegłym roku było ich mniej, ale zachęcamy teraz wszystkich, którzy już byli w Antalyi, by do niej wrócili. A tych, którzy u nas jeszcze nie byli - żeby to zrobili jak najszybciej. Pamiętajmy, że turystyka jest pomostem, który podtrzymuje przyjaźnie między ludźmi z innych narodów.”

Yaşar Döngel, członek zarządu Lotniska w Antalyi, dodał: “Rok 2016 był trudny dla całe turystyki tureckiej i oczywiście odbiło się to na dużo słabszych wynikach lotniska w Antalyi. Jeszcze w 2015 roku obsłużyliśmy 28 mln pasażerów, stając się 14 lotniskiem w Europie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów. W 2016 roku samych turystów zagranicznych odnotowaliśmy 6,5 mln, w tym 110 tys. Polaków. W 2017 roku przewidujemy, że zarówno liczba ogólna pasażerów, jak i gości z Polski wzrośnie o 55-60 proc. Patrząc na dotychczasowe wyniki w tym roku oraz na kontrakty z liniami lotniczymi na lato, można być optymistą. Z Polski obecnie ląduje w Antalyi 20 - 25 samolotów tygodniowo. W lipcu i sierpniu ich liczba zwiększy się do 30 - 35 samolotów tygodniowo. Będa one latały z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.”

Z kolei Erkan Yağcı, prezes Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy Turystycznych, powiedział: “Antalya, a mówimy tutaj nie tylko o mieście, ale i o 600 kilometrach plaż, dysponuje 600 tysiącami łóżek. Na turystów czekają 403 hotele 5* i ponad 900 kompleksów hotelowych. Każdy może dobrać sobie hotele według swoich potrzeb. Antalya jest 12 najchętniej odwiedzanym miastem na świecie. Obecnie nasze inwestycje celują w zapełnienie luk, w to, czego brakuje. Takim przykładem jest kompleks The land of legend - hotel połączony z parkiem w typie Disneyland w Beleku. W tym roku obłożenie hoteli jest większe o 40 proc. od zeszłorocznego. Na razie jednak daleko nam do wyników z roku 2015, zwłaszcza jeśli chodzi o rynki europejskie.”

Ayhan Bectas, reprezentujący stowarzyszenie inwestorów z Antalyi (jednocześnie członek zarządu biura Coral Travel Wezyr Holidays), dodał: “Reprezentuję stowarzyszenie inwestorów, które każdego roku wydaje na rozwój turystyki (lotniska, hotele, infrastruktura) ok 13 - 15 mld dolarów. Od pięciu lat pomijając wyjątki, nie inwestujemy w nowe hotele. Nasze wysiłki koncentrują się na renowacji istniejących obiektów. Poza tym skupiamy się na megaprojektach w całej Turcji, poprawiających infrastrukturę turystyczną. W 2019 roku ukończona zostanie budowa lotniska na północ od Stambułu, jednego z dwóch największych lotnisk na świecie. Do 2023 roku ukończony zostanie drugi most łączący dwie strony Bosforu. W najbliższych latach zbudujemy również sieć autostrad łączących wschód z zachodem kraju. W samej Antalyi kończymy dwie obwodnice oraz budowę linii tramwajowej prowadzącej do lotniska.”

Obecny na spotkaniu Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, pytany o ewentualną zmianę strategii sprzedażowej oferty tureckiej przez polskie biura (w kontekście rosnącej sprzedaży indywidualnej na rynku niemeickim), odpowiedział: “Nie ma co porównywac rynków niemieckiego i polskiego. Polscy touroperatorzy są w trudniejszej sytuacji, spowodowanej restrykcjami dotyczącymi transportu lotniczego, limitami. Rynek niemiecki ma większą dostępność do większej liczby biletów lotniczych. I stąd na rynku niemieckim większa jest liczba rezerwacji indywidualnych niż na rynku polskim, bo w Polsce mamy mniejsze możliwości. Jednak z danych naszych wynika, że dynamika sprzedaży oferty tureckiej przez touroperatorów działających na rynku polskim wzrasta.”

Sururi Çorabatır, Konsul Rzeczpospolitej Polski w Antalyi, skomentował: “Polska to dla Antalyi jeden z najważniejszych rynków europejskich. Pod względem liczby turystów wasz kraj znajduje się w pierwszej dziesiątce. Bardzo chcemy powrotu sytuacji sprzed kilku lat, kiedy Polaków przyjeżdżało do nas nawet ponad 250 tys. W ubiegłym roku było ich 110 tys., w tym szacujemy, że będzie u nas 150 tys. polskich turystów. Spełniamy wszystkie marzenia o udanych wakacjach a dzieli nas od Polski jedynie 2 godziny 40 minut lotu samolotem.”