Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

czwartek, 04 maj 2017 11:58

Chile kusi astroturystyką

Napisane przez AG
Chile kusi astroturystyką archiwum ProChile/twanight.org

W Chile znajdują się największe teleskopy na świecie, znajduje się tutaj 48 obserwatoriów astronomicznych, z czego 35 to obiekty udostępniane turystom.

Na spotkaniu zorganizowanym w planetarium warszawskiego centrum Kopernik, Enrique Carrasco San Martin, dyrektor biura ProChile w Polsce, zachęcał przedstawicieli polskiej branży turystycznej do astroturystyki w tym kraju. ProChile to instytucja zajmująca się promocją gospodarczą Chile, tym razem przygotowała prezentację oferty turystycznej z akcentem na zwiedzanie obserwatoriów astronomicznych.

Enrique Carrasco San Martin podkreślił: “W Chile mamy ponad 300 pogodnych nocy z czystym niebem. Nigdzie na świecie nie ma takich warunków do obserwacji gwiazd. Nic dziwnego, że obecnie 40 proc. wszystkich obserwatoriów astronomicznych na świecie znajduje się właśnie w Chile. W roku 2024 w naszym kraju będzie 70 proc. światowych obserwatoriów.
W 2016 roku naszych 35 udostępnionych do zwiedzania obserwatoriów gościło ponad 270 tys. turystów (najwięcej odnotowano w Obserwatorium Mamalucca - 60 tys.). Planujemy, że do roku 2025 ta liczba wzrośnie do 750 tysięcy.”

Obecnie chilijska astronomía jest szczególnie rozwinięta na północy kraju, w terenach Norte Grande oraz Norte Chico, głównie na Pustyni Atacama, uznanej za najlepsze miejsce do obserwacji nieboskłonu oraz rozwoju tej dziedziny nauki.

W Chile znajduje się ponad tuzin instalacji astronomicznych, obserwatoriów optycznych oraz radiowych. Największe znajdują się w Regionie Antofagasta: Observatorium Paranal - największy, najbardziej nowoczesny oraz najpotężniejszy kompleks astronomiczny na Ziemi, Atacama Large Millimeter Array (ALMA) - największy na chwilę obecną projekt astronomiczny świata, wskazane obiekty są zależne od European Southern Observatory (ESO). Dodatkowo warto wymienić obserwatorium La Silla oraz Las Campanas należące do La Carnegie Institution of Washington we współpracy z Uniwersytetem Harvarda oraz MIT. Inne znaczące obserwatoria znajdują się w regionie Coquimbo: Cerro Tololo i Gemini należące do konsorcjum AURA/NOAO (Association of Universities for Research in Astronomy / National Optical Astronomy Observatories).

Astroturystyka to nie tylko odwiedziny w obserwatoriach. To także obserwatoria-muzea; obserwatoria turystyczne gdzie zwiedzający mogą oglądać nieboskłon nocą przy pomocy teleskopów; parki astronomiczne; planetaria; astronomiczne pola namiotowe; wycieczki astronomiczne; farmy astronomiczne; wydarzenia specjalne jak konferencje a także obserwacja zaćmień oraz innych zjawisk występujących na nieboskłonie.

Chilijska oferta astroturystyczna concentruje się w regionach Antofagasta i Biobío. Szczególnie wyróżnia się region Coquimbo, gdzie zlokalizowanych jest ponad 50 proc. prywatnych firm turystycznych oferujących swe usługi.

Według danych Ministerstwa Turystiki, w 2016 roku do Chile przyjechało 5 640 700 odwiedzających z zagranicy, co stanowi 26 proc. wzrostu w stosunku do 2015 roku