Reklama

Reklama

Reklama

środa, 01 marzec 2017 09:37

Ukraińcy bez wiz do Unii Europejskiej

Napisane przez MG

We wtorek odbyły się trójstronne negocjacje Rady UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w sprawie projektu aktu o zniesieniu obowiązku wizowego dla Ukraińców.

Akt musi być zatwierdzony przez Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), w kwietniu ma on zostać rozpatrzony przez Parlament Europejski, a w maju – zatwierdzony przez Radę UE. Tryb bezwizowy zacznie w pełni działać latem tego roku, prawdopodobnie od 1 czerwca. Ukraińcy będą musieli posiadać paszporty biometryczne a długość pobytu będzie wynosić 90 dni. Zniesienie obowiązku wizowego dla Ukraińców dotyczy wszystkich krajów UE poza Irlandią i Wielką Brytanią i nie jest jednoznaczne z pozwoleniem na pracę na terenie UE.

Przypominamy, że 27 lutego Rada UE zatwierdziła mechanizm wstrzymania trybu bezwizowego z innymi państwami. Jego przyjęcie przez długi czas blokowało zatwierdzenie trybu bezwizowego dla Ukrainy. Negocjacje w tej sprawie z Ukraina trawały do 2008 roku.

Sprawozdawca PE Mariya Gabriel powiedziała: „Zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy to ważny krok naprzód, który pomoże zreformować ukraińskie społeczeństwo poprzez integrację i wznoszenie mostów ponad granicami. Parlament Europejski jest przekonany o tym, że obywatele Ukrainy zasługują na prawo do swobodnego poruszania się po terenie krajów UE. Nadszedł czas aby Rada UE wprowadziła je w życie.”

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.