Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 13 luty 2017 09:57

Wiedeń dofinansuje zakup rowerów cargo

Napisane przez MG
Wiedeń dofinansuje zakup rowerów cargo archiwum Mobilitaetsagentur Wien

Władze Wiednia walczą o czystsze powietrze - już od marca 2017 wiedeńczycy będą mogli ubiegać się o zwrot kosztów zakupu roweru towarowego.

Z dofinansowania na zakup roweru towarowego od marca 2017 będą mogły skorzystać osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa. Miasto sfinansuje maksymalnie 50 proc. wartości roweru, jednak kwota ta nie może przekroczyć 800 euro, a w przypadku rowerów ze wspomaganiem elektrycznym – 1000 euro.

W wielu miastach europejskich rowery cargo są dziś częścią nowoczesnego transportu, a ich potencjał doceniły także władze Wiednia. Dzięki wprowadzaniu tego typu rozwiązań uda się w przyszłości sprostać wyzwaniom związanym z ochroną środowiska w rozrastającej się stolicy.

Maria Vassilakou, wiceburmistrz miasta powiedziała: „Transport przyjazny środowisku staje się coraz ważniejszym tematem dla miasta, które chce utrzymać wysoką jakość życia swoich mieszkańców. Najważniejsze cele to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi. Specjalistyczne analizy wykazały, że rowery cargo mogą zastąpić w miastach nawet 23 proc. codziennych przejazdów samochodów ciężarowych.”

Choć rowery towarowe są na razie rzadko spotykanym widokiem na ulicach Wiednia, to w ciągu najbliższych lat mogą stać się idealnym środkiem transportu podczas cotygodniowych zakupów, wycieczek weekendowych, czy wypadów na plac zabaw z dziećmi. Urzędnicy wiedeńscy mają nadzieję, że wiele rodzin przekona się do korzystania z rowerów towarowych i że przynajmniej częściowo zastąpią one transport samochodowy.

Miasto planuje również finansować zakup tzw. transportowych rowerów dzielnicowych (niem. Grätzeltransporträder). Ci, którzy zdecydują się na kupno takiego roweru, będą mogli liczyć na całkowity zwrot kosztów, jeśli zobowiążą się, że udostępnią pojazd społeczności lokalnej oraz zorganizują platformę do rezerwacji terminów, w których można z niego skorzystać.

O przyszłości rowerów cargo dyskutować będą wkrótce specjaliści podczas organizowanej przez European Cycle Logistics Federation (ECLF) konferencji poświęconej logistyce rowerowej, która odbędzie się w dniach 20-21 marca 2017 w wiedeńskiej dzielnicy muzealnej.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.