Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 12 styczeń 2017 11:36

Elbphilharmonie w Hamburgu uroczyście otwarta

Napisane przez AG
 „Instalacja świetlna z okazji otwarcie „Instalacja świetlna z okazji otwarcie Ralph Larmann

Uroczystym koncertem otwarto Filharmonię nad Łabą (Elbphilharmonie) w Hamburgu. Filharmonia jest nowym sercem metropolii północnych Niemiec.

Elbphilharmonie, usytuowana w eksponowanym miejscu pomiędzy miastem a portem, to stary nabrzeżny spichlerz i szklana nadbudowa. Projekt wykonało biuro architektów Herzog & de Meuron. Poza 3 salami koncertowymi w budynku znalazł się hotel i dostępna dla wszystkich platforma widokowa.

Uroczyste otwarcie obyło się w Wielkiej Sali. Przemawiali prezydent Republiki Federalnej Joachim Gauck, burmistrz Hamburga Olaf Scholz oraz Jacques Herzog z biura architektów Herzog & de Meuron. Wśród gości ze świata kultury i polityki była także kanclerz Angela Merkel.

Pierwszy koncert w Wielkiej Sali dała orkiestra NDR Elbphilharmonie pod batuta Thomasa Hengelbrocka oraz chór Radia Bawarskiego z wybitnymi solistami Philippem Jarousskym, Camillą Tilling, Wiebke Lehmkuhl, Pavol Breslikiem i Brynem Terfelem.

Jednym z centralnych punktów koncertu było wykonanie specjalnie skomponowanego na tę okazję dzieła współczesnego kompozytora Wolfganga Rihma „Reminiszenz.Triptychon und Spruch in memoriam Hans Henny Jahnn für Tenor und Großes Orchester“. Orkiestra zagrała następnie dzieła z różnych stuleci, które ukazały wyjątkową jakość akustyki Sali, za którą odpowiadał wybitny japoński akustyk Yasuhisa Toyota. Ukoronowaniem koncertu było brawurowe wykonanie 9. Symfonii Beethovena.

Podczas koncertu fasada Filharmonii stała się sceną wyjątkowego pokazu świateł. Muzyka brzmiąca w Wielkiej Sali była przetwarzana na barwy i formy projektowane na budynku. Widowisko obserwowało tysiące Hamburczyków i turystów. Elbphilharmonie stała się nowym symbolem hanzeatyckiej metropolii! Więcej informacji: www.elbphilharmonie.com.

www.elbphilharmonie.de/en

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.