Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 02 styczeń 2017 13:41

Najwyżej położona trasa na Słowacji już otwarta

Napisane przez AG
Najwyżej położona trasa na Słowacji już otwarta archiwum SACR

Od 1 stycznia narciarze zjeżdżają czarną trasą z Łomnickiego Siodła (2 190 m). Pokrywa śniegu przekroczyła 120 centymetrów.

Trasa wiodąca z Łomnickiego Siodła nad Kamienny Staw (górna stacja kolejki gondolowej z Tatrzańskiej Łomnicy) jest najwyżej położoną trasą zjazdową nie tylko w Tatrach Wysokich, ale i na całej Słowacji. Ma długość 1 240 metrów i nie może być sztucznie naśnieżana.
Większe niż w ostatnich latach opady śniegów sprawiły, że stok został otwarty dużo wcześniej niż w poprzednich sezonach. W 2009 roku trasę otwarto 2 stycznia, w następnych sezonach następowało to dużo później: 14 lutego 2010, 30 stycznia 2011, 20 stycznia 2012, 30 stycznia 2013, 22 marca 2014, 16 stycznia 2015 i 16 lutego 2016 roku.
W tym sezonie już 29 grudnia Horska Slużba (odpowiednik GOPR) zrobiła testy lawinowe na stoku - mimo dwukrotnego odpalania ładunków wybuchowych nie doszło do zejścia lawiny. Uznano pokrywę śniegową za stabilną.
Narciarze wjeżdżają znad Kamiennego Stawu na Łomnickie Siodło wyciągiem krzesełkowym o długości kilometra. Przewyższenie wynosi 400 metrów.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.