Reklama

Reklama

Reklama

sobota, 03 grudzień 2016 21:07

Wiedeń w liczbach

Napisane przez MG
Kaerntnerstasse w Wiedniu Kaerntnerstasse w Wiedniu Eurocomm PR/ Mario Lang

Na 333 stronach wiedeńskiego rocznika statystycznego można znaleźć bardziej i mniej ważne informacje i ciekawostki o stolicy Austrii. Między inny na przykład fakt, że Wiedeńczycy wydają na buty dwa razy tyle co na słodycze a Wiedeń jest stolicą bakłażanów.

Wiedeński rocznik statystyczny ukazuje się systematycznie od 1948 r. i co roku odnaleźć w nim można, wbrew pozorom wcale nie nudne dane statystyczne, lecz mnóstwo ciekawostek z życia metropolii. W tym roku największą uwagę przyciągają dane dotyczące liczby mieszkańców austriackiej stolicy. 1 stycznia Wiedeń liczył 1,84 miliona mieszkańców, czyli dużo więcej niż w roku 2000, kiedy miasto miało ich 1,55 mln. W ciągu ostatnich 20 lat liczba ludności wzrosła o 17 %. Według prognoz liczba ta będzie w dalszym ciągu wzrastać. Statystycy zakładają, że próg 2 milionów mieszkańców zostanie osiągnięty w 2028 r. Wiedeń w swojej historii był już tak liczny, dane z roku 1910 wskazują na absolutny rekord, gdy naliczono 2,1 miliona wiedeńczyków.
W roku 2015 miasto odnotowało natomiast największy przypływ ludności w całym okresie powojennym. Oczywiście wynika to z faktu, że Wiedeń leży na tzw. szlaku bałkańskim i został skonfrontowany z falą uchodźców z Syrii. W ostatnim dziesięcioleciu najliczniejszą grupą migrantów w Wiedniu byli Niemcy. Osób urodzonych w Polsce, a mieszkających obecnie w Wiedniu, jest ponad 47 tysięcy.
Przyczyną wzrostu liczby ludności nie jest jedynie imigracja. Niebagatelne znaczenie ma fakt, że od 12 lat Wiedeń ma dodatni przyrost naturalny. Współczynnik dzietności wynoszący 1,4 jest od lat w miarę stały.
Dość suchych liczb, teraz czas na ciekawostki. Czy wiedzieliście, że 11 proc. warzyw w Austrii zbieranych jest w stolicy, mimo że zajmuje ona tylko 0,5 proc. powierzchni kraju? A bakłażany? Aż 70 proc. zbiorów bakłażanów w Austrii pochodzi z Wiednia. To prawdziwa stolica bakłażanów.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.