Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 21 październik 2016 14:19

Do Bamberga na wędzone piwo

Napisane przez AG
Do Bamberga na wędzone piwo AG

Wycieczki odwiedzające Bawarię powinny to miasteczko wpisać na stałe w program. Znajduje się tutaj najwięcej browarów w przeliczeniu na jednego mieszkańca i zachowana świetnie starówka.

Bamberg miał szczęście podczas II wojny światowej - położony z dala od centrów gospodarczych i politycznych nie stał się celem bomardowań aliantów, nie był tez broniony przez Niemców. Dzięki temu ma jedną z najlepiej zachowanych starówek w Niemczech. Spacer po mieście nad rzeką Renitz jest prawdziwą przyjemnością dla oczu, ale i dla smakoszy piwa.

Warto w związku z tym spędzić tu co najmniej kilka godzin. A zwiedzanie najlepiej zacząć od romańsko-gotyckiej katedry Świętych Piotra i Jerzego (Bamberger Dom St. Peter und St. Georg). To jedna z siedmiu średniowiecznych katedr cesarskich (miejsce koronacji oraz mauzoleum władców niemieckich). W środku znajdują sie m.in. Ołtarz Salwatora autorstwa znanego nam skądinąd Wita Stwosza, nagrobek cesarza Henryka II i jego żony Kunegundy, oraz grobowiec papieża Klemensa II (jedyny papież pochowany na od Alp miejsce).

Po drugiej stronie placu przy katedrze znajduje się monumentalny XVIII wieczny barokowy Pałac Biskupi z różanym ogrodem na wewnętrznym dziedzińcu. Stamtąd można zejść na rzekę i wzdłuż niej powędrować do innych zabytków miasta: kościołów, starego ratusza położonego na wyspie na środku rzeki czy Alte Hofhaltungu, zespołu zabytkowych kamienic. Cała stara część miasta w 1993 roku znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. A jeśli wycieczce zdarzy się odwiedzić Bamberg w okresie adwentu, koniecznie trzeba zajrzeć na jarmark bożonarodeniowy z setkami straganów o szopek.

Na siedemdziesiąt tysięcy mieszkańców Bamberga przypada 38 kościołow, 12 klasztorów i 10 browarów. Najsłynniejsze są Klosterbrau - najstarszy do tej pory działający browar oraz Schlenkerla - znajdujący się w dawn kaplicy Dominikanów. Po tym drugim gości oprowadza mistrz browarnictwa Martin Knab. Opowiada on miedzy innymi o specjalności browaru - piwie wędzonym (dymnym).
Zwiedzanie Bambergi dzięki browarom jest łatwe. Gdy tylko grupa poczuje zmęczenie, można ja zaprowadzić na jeden z placyków lub na jedno z podwórek. Na pewno najdzie się tam knajpka z doskonałym bawarskim jedzzniem i miejscowym piwem.

en.bamberg.info
www.schlenkerla.de
www.klosterbraeu.de

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.