Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

poniedziałek, 10 październik 2016 15:35

Fatima - w przyszłym roku 100-lecie objawień

Napisane przez MG
Fatima - w przyszłym roku 100-lecie objawień archiwum Turismo de Lisboa

Rekordowe tłumy oczekiwane są w Fatimie w 2017 roku, podczas obchodów setnej rocznicy objawień Maryi młodym pastuszkom. W 2015 roku Fatimę odwiedzło ponad 6,6 mln osób.

W miejscu ukazywania się Matki Bożej w 1919 r. wybudowano kaplicę, a następnie – ze względu na rzesze przybywających tu ludzi – kościół, zwany obecnie Bazyliką Matki Bożej Różańcowej z Fatimy. Ponieważ liczba pielgrzymów stale wzrastała, w 2007 roku powstała kolejna świątynia – Bazylika Trójcy Przenajświętszej, mogąca pomieścić ponad 8 630 osób. W sumie w 2015 roku w uroczystościach w sanktuarium w Fatimie uczestniczyło ponad 6,6 mln osób (w większości Portugalczyków), w tym ponad 125 tysięcy pielgrzymów zagranicznych (najwięcej Hiszpanów, Włochów i Polaków). Fatima jest najważniejszym sanktuarium w Portugalii.

Długoletnie przygotowania do uroczystości
Duchowe przygotowania do jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich trwają już od 2010 roku w formie specjalnego programu duszpasterskiego, przybliżającego najważniejsze aspekty orędzia. W 2014 roku rozpoczęto renowację Bazyliki Matki Bożej Różańcowej, charakterystycznego smukłego kościółka z wysoką dzwonnicą i kolumnadami. Prace zakończono w lutym br. i obejmowały m.in. zwiększenie liczby wejść do świątyni, odnowienie nagrobków trójki wizjonerów oraz renowację organów tubowych. Dodatkowo unowocześniono stronę internetową sanktuarium (jest dostępna w 7 językach), a w przygotowaniu jest aplikacja mobilna, ułatwiająca zaplanowanie pobytu w Fatimie.
Powstał również 6-odcinkowy serial RTP „Fatima i świat” („Fátima e o Mundo”) oraz film dokumentalny „Fatima na świecie” („Fátima no mundo”, 2014, reż. Manuel Arouca), ukazujący rozprzestrzenianie się orędzia i kultu Matki Bożej Fatimskiej na całym globie, w tym w Polsce. Ten oraz inne filmy o objawieniach, życiu pastuszków oraz związkach Fatimy z papieżami można obejrzeć bezpłatnie w sali kinowej sanktuarium.
Oficjalnym symbolem jubileuszu jest Niepokalane Serce Maryi, nawiązujące do słów Matki Bożej będących hasłem uroczystości: „Moje Niepokalane Serce doprowadzi was do Boga”.

Program jubileuszu
Od lutego br. do października 2017 r. zaplanowano około 150 projektów kulturalnych i formacyjnych, w tym publikacje, koncerty, wystawy, przedstawienia oraz konferencje naukowe. Uroczystości jubileuszowe w Fatimie mają na celu podkreślenie wagi wydarzenia, które odbyło się tutaj w 1917 roku, oraz ukazanie aktualności tych orędzi.
Bazylika Trójcy Przenajświętszej od 26 listopada br. do 31 października 2017 r. będzie gościć wystawę czasową „Barwy słońca – światło Fatimy w świecie współczesnym”, upamiętniającą „cud słońca” z 13 października 1917 r. Odtworzona zostanie sceneria ostatniego objawienia Matki Boskiej oraz pokazane zostaną zdjęcia zrobione wówczas w Cova da Iria, jak również bezpośrednie relacje świadków tego wydarzenia.
W dniach 12, 13 i 14 maja 2017 r. na fasadzie Bazyliki Matki Bożej Różańcowej organizatorzy wyświetlą pokaz video mappingu „Fatima – czas światła”. W sześciu scenach przedstawione zostaną najważniejsze treści orędzia Maryi oraz ich związek z historią ostatnich stu lat.
Swoją obecność na majowych uroczystościach zapowiedział papież Franciszek, co zapewne zainteresuje pielgrzymów planujących wizytę w sanktuarium. Dotychczas miejsce to odwiedziło trzech następców świętego Piotra: Paweł IV (w 1967 r.), Jan Paweł II (w 1982, 1991 i 2000 r.) oraz Benedykt XVI (w 2010 r.)
Natomiast 13 października 2017 r. w Bazylice Matki Bożej Różańcowej odbędzie się premierowy koncert, zamówionych specjalnie na tę uroczystość, 13 utworów Sir Jamesa MacMillana, cenionego, współczesnego, szkockiego kompozytora i dyrygenta, którego dzieła grają najlepsze, światowe orkiestry. Zarówno te kompozycje, jak i dodatkowy utwór portugalskiego kompozytora Eurico Carrapatoso wykonana Chór i Orkiestra Fundacji Gulbenkiana.
Szczegółowy program obchodów znajduje się na stronie sanktuarium: www.fatima.pt/pl.

Polski wkład w obchody
W październiku 2017 r. odbędzie się również premiera filmu animowanego (robocza nazwa to „Fé”, czyli „Wiara”) nawiązującego do objawień maryjnych w Cova da Iria. W opowieści pojawi się troje pastuszków, dwójka współczesnych nastolatków pomagająca aniołowi z amnezją oraz papież Franciszek, który… przemówi własnym głosem (producenci mają zgodę na wykorzystanie nagrań przemówień papieża z maja przyszłego roku). W animacji usłyszymy też głos znanego portugalskiego trenera piłkarskiego José Mourinho. Film powstaje w koprodukcji między portugalską firmą Imaginew oraz cenionym polskim producentem Platige Image (m.in. „Katedra”, „Miasto ruin”, „Animowana historia Polski”). Animacja pojawi się w 5 wersjach językowych (portugalski, angielski, hiszpański, włoski i polski), a dla ponad 30 języków zostaną przygotowane napisy. Film posiada akceptację Watykanu oraz Sanktuarium w Fatimie.
www.fatima.pt/pl.