Reklama

Reklama

Reklama

środa, 24 sierpień 2016 09:50

Egipt - otwarcie Wielkiego Muzeum w 2018 roku

Napisane przez MG
Wizualizacja fasady muzeum Wizualizacja fasady muzeum materiały prasowe

Rząd japoński udzieli Egiptowi preferencyjnej pożyczki wysokości 451 mln dolarów na dokończenie budowy Wielkiego Muzeum Egipckiego w Gizie.

Uzgodniono to na spotkaniu premiera Egiptu Sherifa Ismaila z ministrem spraw zagranicznych Japonii Motome Takisawa.
Wielkie Muzeum Egipskie powstaje w Gizie, ok. Trzech kiloemtrów od piramid. Kamień węgielny pod budowę położył 5 stycznia 2002 były egipski prezydent Hosni Mubarak.
Muzeum miało byc otwarte w 2015 roku, ale jego budowę przerwano. W ubiegłym roku roku z powodu spadku kursu funta egipskiego, skończyły się dotacje rządu egipskiego na budowę. Dzięki pieniądzaom japońskim budowa powinna być zakońcozna w ciąghu trzech lat.
Fasada głównego gmachu zostanie wykonana z przezroczystego alabastru, dzięki czemu światło ma przedostawać się do wnętrza sal. Pierwotnie zbiory miały być podzielone na sektory tematyczne:
- środowisko doliny Nilu i otaczające pustynie i oazy
- królestwo i państwa,
- starożytne praktyki religijne
- codzienne życie starożytnych Egipcjan, świat sportów, gier, muzyki, sztuki i rzemiosła, jak również kultury i praktyk społecznych.
Na najwyższym piętrze znajdzie się platforma widokowa z widokiem na cały płaskowyż i piramidy w Gizi. W muzeum ma znaleźc miejsce ponad 100 tysięcy eksponatów. Muzeum ma być, podobnie jak Biblioteka w Aleksandrii, niezależnie administrowane, co pozwoli na uniknięcie starć z wszechwałdną biurokracją egipską.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.