Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
Islandia zaprasza na warsztaty
Promote Iceland, oficjalna agencja promocji Islandii, zaprasza przedstawicieli polskich biur podróży na warsztaty turystyczne w trzech miastach: Gdańsku, Krakowie i Warszawie.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki
  • Islandia zaprasza na warsztaty

Reklama

Reklama

środa, 04 maj 2016 18:35

Chorwacka “Wieliczka”

Napisane przez AG
Chorwacka “Wieliczka” AG

Na dalmatyńskim wybrzeżu, 15 kilometrów od Zadaru, przy historycznym miasteczku Nin, położona jest solana czyli zakład produkcji soli.

Nie jest to kopalnia tylko miejsce, w którym sól uzyskuje się w sposób naturalny, z wody morskiej. Na 55 hektarach przylegających do ladunu nińskiej 150 pól.
Solna istniała już za czasów rzymskich. Obecnie jest to największy w Chorwacji zakład, w którym sól pozyskuje się w sposób tradycjny, jak przed wiekami, wykorzystując tylko wode, słońce, wiatr i siłę mieśni ludzkich. Solna działa tylko w sezonie letnim, bywa, że gdy lato jest kapryśne, produkcja soli mocno spada. W “normalne” lato wspomniane pola zalewane są wodą morską na głębokość 30-40 cm (woda doprowadzana jest z laguny kanałem). Pod wpływem wiatru i przede wszystkim promieni słonecznych woda wyparowuje a sól zostaje. Część z niej unosząca się jeszcze na resztkach zbierana jest na pocątku - to tzw. kwiat soli, sól sześciokrotnie bogatsza w minerały niż sól kuchenna - zawiera 75 minerałów. Pozostała część soli krystalizuje się i jest ręcznie wydobywana i składowana. W normalne lato, “zbiór” soli odbywa się dwa razy w sezonie. To jedyne miejsce w chorwacji, gdzie sól zbiera się ręcznie.
Tereny solany to strefa, gdzie przylatuje ponad 200 gatunków ptaków, w związku z tym jest to popularne miejsce wśród miłośników watchbirdingu.
Przy solanach można zwiedzić małe muzeum i sklepik, w którym można kupić miejscowe produkty: sól kuchenną czysta oraz z dodatkami ziół (np. z bazylią, rozmarynem), ziół kosmetyczną, pamiątki z soli i przedmioty do przechowywania soli.
Rocznie solanę odwiedza 7 tysięcy osób (zwiedzanie trwa około godziny), zaż muzeum - 50 tysięcy. Bilety dla grup kosztuj 30 kun od osoby (dla grup dziecięcych - 20 kun).
www.solananin.hr