Reklama

Reklama

Reklama

środa, 04 maj 2016 18:35

Chorwacka “Wieliczka”

Napisane przez AG
Chorwacka “Wieliczka” AG

Na dalmatyńskim wybrzeżu, 15 kilometrów od Zadaru, przy historycznym miasteczku Nin, położona jest solana czyli zakład produkcji soli.

Nie jest to kopalnia tylko miejsce, w którym sól uzyskuje się w sposób naturalny, z wody morskiej. Na 55 hektarach przylegających do ladunu nińskiej 150 pól.
Solna istniała już za czasów rzymskich. Obecnie jest to największy w Chorwacji zakład, w którym sól pozyskuje się w sposób tradycjny, jak przed wiekami, wykorzystując tylko wode, słońce, wiatr i siłę mieśni ludzkich. Solna działa tylko w sezonie letnim, bywa, że gdy lato jest kapryśne, produkcja soli mocno spada. W “normalne” lato wspomniane pola zalewane są wodą morską na głębokość 30-40 cm (woda doprowadzana jest z laguny kanałem). Pod wpływem wiatru i przede wszystkim promieni słonecznych woda wyparowuje a sól zostaje. Część z niej unosząca się jeszcze na resztkach zbierana jest na pocątku - to tzw. kwiat soli, sól sześciokrotnie bogatsza w minerały niż sól kuchenna - zawiera 75 minerałów. Pozostała część soli krystalizuje się i jest ręcznie wydobywana i składowana. W normalne lato, “zbiór” soli odbywa się dwa razy w sezonie. To jedyne miejsce w chorwacji, gdzie sól zbiera się ręcznie.
Tereny solany to strefa, gdzie przylatuje ponad 200 gatunków ptaków, w związku z tym jest to popularne miejsce wśród miłośników watchbirdingu.
Przy solanach można zwiedzić małe muzeum i sklepik, w którym można kupić miejscowe produkty: sól kuchenną czysta oraz z dodatkami ziół (np. z bazylią, rozmarynem), ziół kosmetyczną, pamiątki z soli i przedmioty do przechowywania soli.
Rocznie solanę odwiedza 7 tysięcy osób (zwiedzanie trwa około godziny), zaż muzeum - 50 tysięcy. Bilety dla grup kosztuj 30 kun od osoby (dla grup dziecięcych - 20 kun).
www.solananin.hr

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.