LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

środa, 27 kwiecień 2016 00:26

Eisleben żyje Lutrem

Napisane przez AG
Jeden z drogowskazów w Eisleben Jeden z drogowskazów w Eisleben AG

Małe miasteczko Eisleben, w którym urodził się i zmarł Marcin Luter, spodziewa się w przyszłym roku - Roku Lutra - zalewu turystów. Wszak tutaj znajdują się dwa “domy Lutra” - w jednym sie urodził, w drugim zmarł.

W ubiegłym roku miasteczko odwiedziło ponad 40 tysięcy turystów, w przyszłym może to być liczba nawet trzykrotnie większa. Większość podąży śladami nieformalnego patrona miasta. Bedzie to o tyle łatwe, że miejscowość praktycznie nie ucierpiała podczas II wojny światowej i zachowała dawną sięc uliczek i placów.

Budynek, w którym się Luter się urodził w nocy z 10 na 11 listopada 1483 roku znajduje się przy ulicy Lutherstraße. Nosi nazwę (Luther-Geburtshaus) i już w roku powstało tutaj muzeum Lutra. Pierwsze piętro budynku spłonęło przed laty i odbudowano je, ale parter jest oryginalny. Dobudowano do niego nowoczesny budynek muzeum. Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W domu tym Hans Lider, ojciec Marcina po przeprowadzce z Mohry, ożenił się w 1480. Był inżynierem górnictwa, stąd w muzeum sala poświęcona górnictwu w okolicy miasteczka. Dzieki pracy ojciec mógł sponsorować późniejsze studia syna. W jednej z sal na ścianie widnieją różne podpisy Lutra z różnych lat: od podpisu Luder, przez Elleuterios (wolny), do skróconej i zniemczonej wersji tego ostatniego - Leuther do Luther. W innych salach odtworzono sypialnię, utworzono ekspozycję pokazującą życie Lutra, ryciny z Lutrem i jego dzieła.

Kilkadziesiąt metrów od domu stoi kościół św. Piotra i św. Pawła (St.-Petri-Pauli-Kirche) w którym Luter został ochrzczony 11 listopada. Zdobią go nowoczesne witraże, ołtarz rzeźbiony z XIV wieku oraz chrzcielnica z czasów Lutra. W małej kaplicy gotyckiej być może urodził się Luter (w jego domu rodzinnym było za zimno).
W centrum miasta na rynku stoi pomnik Lutra. Na bocznych ściankach cokołu widnieja płaskorzeźby ukazujące m.in. Lutra grającego na gitarze (napisał wiele hymnów w języku niemieckim), tłumaczącego Biblię.

Drugi dom związany z Lutrem to tzw. Dom Śmierci Lutra (Luther Sterbehaus). Spedził on w nim ostatnie trzy tygodnie życia. I temu poświęcona jest ekspozycja. Można obejrzeć oryginalna drewnainą trumnę, której był przewożony do Wittenbergi, obraz przedstawiający jego śmierć, Biblię z ręcznym opisem jego śmierci napisanym przez syna Piotra, kopię maski pośmiertnej, listy Lutra i karty z jego “złotymi myślami”.
Niedaleko tego domu znajduje się kościół św. Andrzeja (St.-Andreas-Kirche), w którym Luter wygłaszał ostatnie w życiu kazania i gdzie znajduje się oryginalna ambona Lutra.