Reklama

Reklama

Reklama

środa, 16 marzec 2016 18:44

Portugalia – coraz popularniejsza wśród Polaków

Napisane przez AG
Porto Porto materiały prasowe

W 2015 roku Portugalię odwiedziło ponad 10,175 mln turystów zagranicznych, co oznacza wzrost o 9,7 proc. w porównaniu z rokiem 2014.

Najwięcej odnotowano  grupę stanowili Brytyjczycy (16,9 proc. wszystkich turystów zagranicznych),  Hiszpanie (15,2 proc.), Francuzi (11,2 proc.), Niemcy (10,8 proc.) oraz Brazylijczycy (5,5 proc.). Polacy znajdują się na 12 miejscu, z liczbą prawie 177 tys. turystów (1,7 proc.). W stosunku do 2014 r. (o 29,1 proc.).

Najpopularniejszymi regionami Portugalii wśród obcokrajowców są:

·    - region Lisboa (ponad 3,58 mln turystów zagranicznych), z Lizboną, pobliską Sintrą oraz nadmorskimi kurortami Cascais i Estoril;

·   - region Algarve (prawie 2,6 mln gości zagranicznych);

·     - region Porto e Norte (ponad 1,54 mln turystów), z Porto i winiarskim regionem Alto Douro.

 

Turyści zagraniczni najdłużej zatrzymywali się na Maderze (średnio 6 noclegów), w Algarve (średnio prawie 5 noclegów), na Azorach (średnio 3-4 noclegi) oraz w regionie Lisboa (niecałe 3 noclegi. Dla całej Portugalii średni czas pobytu wyniósł ok. 3 noce.

Najwięcej Polaków wypoczywało w:

- regionie Lisboa - ponad 51 tys. (wzrost o 29 proc.w stosunku do roku 2014);

- regionie Algarve - ponad 43 tys. (wzrost o 32,7 proc.);

- na archipelagu Madery - prawie 31 tys. Osób (wzrost o ponad 7 proc.);

- regionie Centro de Portugal - ponad 27 tys. Osób (wzrost o 45,4 proc.).

Archipelag Azorów odnotował największy, rekordowy wzrost liczby Polaków odwiedzających ten kierunek  - ponad 169 proc.

 

Najdłużej Polacy wypoczywali na Maderze (średnio 6 noclegów), w Algarve (średnio ponad 4 noclegi) oraz na Azorach (średnio ponad 3 noclegi).

 

Bezpośrednie loty do Portugalii oferują linie lotnicze TAP (na trasie Warszawa - Lizbona – 4 połączenia tygodniowo, a w okresie letnim – codziennie), Wizz Air (po dwa loty w tygodniu na trasach: Warszawa – Lizbona, a od 15 maja br. – również Warszawa - Porto) oraz Ryanair (po dwa loty w tygodniu na trasie Warszawa Modlin - Lizbona, a od 2 listopada br. – także Warszawa Modlin - Porto). Do Portugalii latają również czartery zamawiane przez biura podróży.

 

W 2015 r. portugalska branża turystyczna zarobiła ponad 11,362 mld euro (wzrost o 9,3 proc.). Na wakacjach najwięcej pieniędzy wydali Brytyjczycy i Francuzi (odpowiednio 17,6 i 17,5 proc.), Hiszpanie (17,5 proc.) i Niemcy (11 proc.).

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.