Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

środa, 22 styczeń 2014 12:13

2013 to był rekordowy rok światowej turystyki

Napisane przez AG
Wybrzeże Morza Śródziemnego Wybrzeże Morza Śródziemnego AG

Międzynarodowe wyjazdy turystyczne urosły w roku 2013 o 5 proc., osiągając rekordową w historii liczbę 1,087 mld - tak wynika z najnowszego Barometru Turystyki Światowej wydanego przez Światową Organizację Turystyczną (UNWTO - World Toursim Organisation).

Pomimo kłopotów gospodarczych dotykająch wielu regionów świata, wyniki międzynarodowego ruchu turystycznego były wyższe niż oczekiwano - w roku minonym było o 52 mln turystó więcej niż roku 2012.
UNWTO prognozuje, że w roku 2014 nastąpi dalszy wzrost liczby podróżnych - o 4 - 4,5 proc.
Największy wzrost liczby turystów zanotowano w: Azji Południowo-Wschodniej (+10 proc.), Europie środkwo-wschodniej (+7 proc.), Europie południowej (+6 proc.) i Afryce Północnej (+6 proc.).?
Sekretarz generalny UNWTO Taleb Rifai powiedział: "2013 był doskonałym rokiem dla międzynarodowej turystyki. Sektor turystyczny wykazał się niezwyłą zdolnością do przystosowania się do zminiających się warunków rynkowych, jednocześnie, przez swoj rozwój, towrząc miejsca pracy w nowych miejscahc na świecie. I to pomimo wyzwań gospodarczych i geopolitycznych. To turystyka faktycznie pomaga w wielu miejscach w odrodzeniu gospodarki. Nasz długoterminowa prognoza przewiduje dalszy wzrost ruchu turystycznego do roku 2020 średnio na poziomie 3,8 proc rocznie."
W najbliższym czasie w poszczególnych regionach świata ten wzrost powinien się kształtować następująco: Azja i Oceania od 5 do 6 proc., Afryka od 4 do 6 proc., Europa i obie Ameryki od 3 do 4 proc. i Bliski Wschód od zera do 5 proc.
Europa w minionym roku zanotowała 29 dodatkowych turystów, w sumie ten kontynent odwiedziło 563 mln. Wzrost 5 proc. był wyższy od średniej w latach 2005 - 2012 (2,5 proc.). Największy wzrost zanotowały państwa Europy środkowo-wschodniej (7 proc.) i regionu Morza Śródziemnego (6 proc.).
W Azji i regionie Pacyfiku wzrost liczby turystów wyniósł 6 proc. (dodatkowych 14 mln, w sumie - 248 mln), przy czym najwyższy był w Azji Południowo-Wschodniej (10 proc.).
Obie Ameryki odnotowały wzrost wynoszący 4 proc., odwiedziło je 169 mln. Afrykę odwiedziło w ubiegłym roku 56 mln turystów, co oznacza wzrost w stosunku do roku 2012 o 6 proc.