Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 03 wrzesień 2015 09:13

Czechy – huta atrakcją turystyczną

Napisane przez MG
Wielki Piec zamieniony w atrakcję turystyczną. Wielki Piec zamieniony w atrakcję turystyczną. archiwum noveviykovice.cz

Huta Dolne Witkowice, w której w ciągu 170 lat pracy wyprodukowano 90 mln ton surówki żelaza oraz 42 mln ton koksu była przez14 lat zamknięta. Obecnie ma służyć turystom.

Jan Světlík, prezes holdingu Vítkovice i autor projektu Nowych Witkowic, powiedział: „W niepowtarzalnej, industrialnej atmosferze Nowych Witkowic powstaje przestrzeń dla edukacji, nauki i badań, zaplecze do organizacji kongresów oraz miejsce, w którym mieszkańcy Ostrawy i turyści będą chętnie spędzać wolny czas. Nie chcieliśmy tylko usuwać i burzyć, jednocześnie także nie chcieliśmy, aby perła ostrawskiego przemysłu przekształciła się w muzeum, które zwiedza się pasywnie. Wręcz przeciwnie – chcieliśmy, aby z wyjątkowego dziedzictwa przemysłowego Ostrawy mogły aktywnie korzystać obecne i przyszłe generacje. Sprawić, aby Dolne Witkowice stały się niekwestionowaną częścią centrum miasta, przestrzenią atrakcyjną do spędzania wolnego czasu."

W roku 2011 rozpoczęto rewitalizację trzech najważniejszych budynków – Wielkiego Pieca nr 1, Zbiornika Gazu i VI Centrali Energetycznej.

Petr Koudela z projketuy Nowe Witkowice, skomentował: „Na Wielki Piec nr 1 (VP1) już wjeżdżają windą specjaliści i ciekawi turyści, w wielozadaniowej auli Gong odbywają się konferencje, kongresy, spotkania robocze oraz imprezy kulturalne i edukacyjne, zaś do Małego Świata Techniki w VI Centrali Energetycznej (obecnie U6) ściągają tłumy dzieci z rodzicami lub nauczycielami. Do VP1, Gongu i U6 dołączy w 2014 roku zaprojektowany przez znanego czeskiego architekta Josefa Pleskota nowy gmach Świata Techniki - Science and Technology Centrum. „Interaktywnie i zabawnie" to hasło atrakcji mającej na celu popularyzację nauki i techniki."

www.dolnivitkovice.cz

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.