Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 10 lipiec 2015 12:47

Litwa - wkrótce otwarcie pałacu w Jaszunach

Napisane przez MG
Litwa - wkrótce otwarcie pałacu w Jaszunach materiały prasowe

Dawna siedziba rodów Śniadeckich i Balińskich zostanie otwarta pod koniec sierpnia.

18 lat trwały starania o przyznanie funduszy na renowację zabytkowego pałacu.
Ocalały podczas II wojny światowej pałac, zaczął popadać ruinę za panowania Sowietów, urządzono w nim siedzibę sowchozu. W 1996 r. zabudowania pałacowe przeszły na własność Samorządu Rejonu Solecznickiego. Środki na remont przyznano dopiero w 2009 roku, ale rząd Litwy, który pierwotnie wyasygnował odpowiednią kwotę, w ostatniej chwili wycofał się z projektu dofinansowania.

Rekonstrukcja dwukondygnacyjnego pałacu w stylu późnego klasycyzmu, wzniesionego w 1828 r. według projektu Karola Podczaszyńskiego, rozpoczęła się w kwietniu 2013 roku. Prace badawcze, archeologiczne i budowlane prowadziła spółka Ekstra statyba, znana między innymi z odbudowy pałacu w Tuskulanach, murów zamku w Miednikach, zamku na półwyspie w Trokach. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku, a w końcu sierpnia - tak jak planowano - obiekt zostanie oddany do użytku.

Koszty renowacji pałacu w Jaszunach wyniosły 2 390 tys. euro, w tym 780 tys. euro - to wkład solecznickiego samorządu. Jednocześnie trwa rewitalizacja pałacowego parku. W odnowionym pałacu można będzie organizować imprezy kulturalne, konferencje, będą sale muzealne i kawiarnia. Samorząd Rejonu Solecznickiego podpisał umowę z Uniwersytetem Wileńskim. Dzięki tej współpracy urządzona zostanie ekspozycja muzealna, pokazująca historię Jaszun jako zamiejskiej rezydencji profesorów Uniwersytetu Wileńskiego.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.