Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 10 lipiec 2015 09:39

Berdyczów – otwarto muzeum Conrada

Napisane przez MG
Wnętrze muzeum Conrada Wnętrze muzeum Conrada archiwum kurieragalicyjskiego

W Sanktuarium Maryjnym w Berdyczowie na Ukrainie otwarto muzeum Josepha Conrada Korzeniowskiego.

Elżbieta Szymańska, starszy kustosz w Muzeum Adama Mickiewicza w Warszawie, powiedziała: „Oczekujemy, że nowe Muzeum w Berdyczowie będzie cieszyło się wielką popularnością, jak na Ukrainie, tak i wśród zagranicznych turystów."

Burmistrz miasta Wasyl Mazur, dodał: „Muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego to dla nas mieszkańców Berdyczowa niezwykle miła rzecz."
Powstanie placówki zostało dofinansowane przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). To już kolejna placówka, która powstała na Ukrainie dzięki udziałowi polskiego MKiDN, po działającym od ponad dwudziestu lat w Krzemieńcu działa Muzeum Juliusza Słowackiego. Koszt inwestycji wyniósł około 300 tys. złotych.

Dyrektor generalny MKiDN Jacek Olbrycht powiedział m.in. „Fakt, że Józef Teodor Konrad Korzeniowski wyszedł w świat, na morza świata z tego miasta, z Berdyczowa, pokazuje, że może on być najlepszym ambasadorem polsko-ukraińskiego porozumienia i przyjaźni."

Zastępca ministra kultury Ukrainy Igor Lichowyj, dodał: „Dzisiaj jest specjalny dzień dla Ukrainy i Polski. Temat wszystkiego, co polskie, nie jest dla mnie obcy. W 1937 roku moich dziadków rozstrzelało NKWD tylko za to, że byli Polakami. Wszędzie – i w Warszawie, gdzie byłem tydzień temu, i tutaj – w Berdyczowie, odczuwam wielkie wsparcie polskiego narodu wobec Ukrainy. Obwód żytomierski może poszczycić się wielką ilością wybitnych Polaków – oprócz Josepha Conrada, to także wybitny kompozytor Ignacy Jan Paderewski."

W muzeum zgromadzono m.in. dokumenty, zdjęcia związane z życiem i miejscami na dzisiejszej Ukrainie, gdzie bywał Józef Teodor Konrad Korzeniowski. Można obejrzeć również filmy o regionie.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.