LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

piątek, 10 lipiec 2015 09:39

Berdyczów – otwarto muzeum Conrada

Napisane przez MG
Wnętrze muzeum Conrada Wnętrze muzeum Conrada archiwum kurieragalicyjskiego

W Sanktuarium Maryjnym w Berdyczowie na Ukrainie otwarto muzeum Josepha Conrada Korzeniowskiego.

Elżbieta Szymańska, starszy kustosz w Muzeum Adama Mickiewicza w Warszawie, powiedziała: „Oczekujemy, że nowe Muzeum w Berdyczowie będzie cieszyło się wielką popularnością, jak na Ukrainie, tak i wśród zagranicznych turystów."

Burmistrz miasta Wasyl Mazur, dodał: „Muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego to dla nas mieszkańców Berdyczowa niezwykle miła rzecz."
Powstanie placówki zostało dofinansowane przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). To już kolejna placówka, która powstała na Ukrainie dzięki udziałowi polskiego MKiDN, po działającym od ponad dwudziestu lat w Krzemieńcu działa Muzeum Juliusza Słowackiego. Koszt inwestycji wyniósł około 300 tys. złotych.

Dyrektor generalny MKiDN Jacek Olbrycht powiedział m.in. „Fakt, że Józef Teodor Konrad Korzeniowski wyszedł w świat, na morza świata z tego miasta, z Berdyczowa, pokazuje, że może on być najlepszym ambasadorem polsko-ukraińskiego porozumienia i przyjaźni."

Zastępca ministra kultury Ukrainy Igor Lichowyj, dodał: „Dzisiaj jest specjalny dzień dla Ukrainy i Polski. Temat wszystkiego, co polskie, nie jest dla mnie obcy. W 1937 roku moich dziadków rozstrzelało NKWD tylko za to, że byli Polakami. Wszędzie – i w Warszawie, gdzie byłem tydzień temu, i tutaj – w Berdyczowie, odczuwam wielkie wsparcie polskiego narodu wobec Ukrainy. Obwód żytomierski może poszczycić się wielką ilością wybitnych Polaków – oprócz Josepha Conrada, to także wybitny kompozytor Ignacy Jan Paderewski."

W muzeum zgromadzono m.in. dokumenty, zdjęcia związane z życiem i miejscami na dzisiejszej Ukrainie, gdzie bywał Józef Teodor Konrad Korzeniowski. Można obejrzeć również filmy o regionie.