Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
Islandia zaprasza na warsztaty
Promote Iceland, oficjalna agencja promocji Islandii, zaprasza przedstawicieli polskich biur podróży na warsztaty turystyczne w trzech miastach: Gdańsku, Krakowie i Warszawie.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki
  • Islandia zaprasza na warsztaty

Reklama

Reklama

poniedziałek, 22 czerwiec 2015 09:22

Druskienniki - Noc Kupały i inne letnie imprezy

Napisane przez PW
Układanie wianka w Noc Kupały Układanie wianka w Noc Kupały archiwum Druskienniki

Litwini zachowali w swoich tradycjach wiele świąt nawiązujących do czasów przedchrześcijańskich. Stały się one w czasach współczesnych dużymi atrakcjami turystycznymi.

23 czerwca - Noc Świętojańska (Kupały)
Na Litwie od 2005 roku dzień ten jest wolny od pracy. W tym dniu w Druskiennikach organizowane są imprezy plenerowe, na których wyrabia się tradycyjne symbole, takie jak świece i wianki. Uroczystości zaczynają się ok godz. 19.00 i należą do nich: tradycyjne obrzędy i wróżby. Całej imprezie towarzyszą koncerty muzyki folklorystycznej, muzyki i tańców ludowych a koło godziny 23.00 następuje przemarsz z pochodniami nad jezioro Druskonis. Zakończeniem święta jest ceremonia puszczania wianków i palenia ogniska o północy.
27 czerwca - Dzień Borowiny
Borowina lecznicza jest jednym z trzech podstawowych czynników uzdrowiskowych (woda mineralna, borowina i klimat). Święto Borowiny jest obchodzone na dużym boisku wyłożonym błotem przy budynku Centrum Informacji Turystycznej. Na boisku odbędą się konkursy, zabawy i gry sportowe, m.in. zapasy, przenoszenie kobiety przez błoto, piłka nożna, tworzenie dziel sztuki z błota, koronacja „króla" i „królowej" błota. Uczestniczy korzystają jednocześnie z kosmetycznych i leczniczych właściwości borowiny. Zawsze jest dużo chętnych.

W dniach 22-23 sierpnia odbywać się będzie Festiwal folkloru regionu Dainawa.
Dainawa - południowa część Litwy, nieduży teren etnograficzny Litwy, obejmujący również Druskienniki. Nazwa Dainawa pochodzi z XIII - XIV w. Polski odpowiednik tej nazwy to Jaćwież – ziemie zajmowane do ok. XIII wieku przez bałtyjskie plemię Jaćwingów. Synonimem Dainawy na Litwie jest obecnie Dzukija, jeden z 4 regionów kraju.
Festiwal odbywa sie co roku. Biorą udział w nim zespoły narodowe ze wszystkich regionów Litwy ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Regiony_etnograficzne_Litwy ) oraz z Łotwy i Białorusi. W ciągu 2 dni festiwalu uczestnicy prezentują umiejętności muzyczne, wokalne i taneczne wykonując tradycyjne utwory, charakterystyczne dla swojego regionu.