Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

poniedziałek, 15 czerwiec 2015 09:27

Gdzie Luter tłumaczył Biblię

Napisane przez AG
Pokoik, w którym Marcin Luter przez dziesięc miesięcy tłumaczył Biblię Pokoik, w którym Marcin Luter przez dziesięc miesięcy tłumaczył Biblię AG

Dwa lata przed Rokiem Lutra, Niemcy intensywnie promują miejsca związane z tym reformatorem. Coraz więcej też biur turystycznych organizuje wycieczki „śladami Lutra".

Kto wędruje śladami Marcina Lutra, musi odwiedzić zamek Wartburg w Turyngii. To tutaj właśnie, Luter przez dziesięć miesięcy tłumaczył Biblię na jeżyk niemiecki. Zresztą zamek jest wart odwiedzin nie tylko ze względu na Lutra.

Twierdza położona na zalesionym wzgórzu imponująco wygląda z pobliskiego miasta Eisenach. Podobnie piękny widok zobaczymy sprzed głównej bramy. Budowla miała szczęście i przetrwała nienaruszona do naszych czasów. Budowa zamku, w stylu romańskim, ukończona została w roku 1172.
Zwiedzanie rozpoczyna się na najniższym poziomie, gdzie obejrzeć można m.in. salę rycerską z oryginalnymi kapitelami kolumn podtrzymujących strop, salę jadalną z drewnianym, belkowym stropem, komnatę św. Elżbiety ze ścianami pokrytymi bogato złoconymi mozaikami, powstałymi w latach 1902-06, przedstawiającymi żywot świętej.

Z XIV wieku pochodzi znajdująca się na wyższym poziomie kaplica. Zdobi ja okno z trzema łukami podtrzymywanymi przez cztery kamienne kolumny. Od kaplicy prowadzi korytarz – „galeria św. Elżbiety". Ściany jej pokrywają freski (z 1855 roku) ilustrujące najważniejsze fragmenty z życia świętej, mieszkającej kiedyś w tym zamku.
Kolejne freski, tym razem przedstawiające historię zamku, obejrzeć możemy w Sali kominkowej. Umieszczone one są u powały na całej długości czterech ścian.

Z uwagi na zbliżający się Rok Lutra (w 2017 roku), najważniejsza wystawą na zamku jest ekspozycja prac malarza Lucasa Cranach. Sportretował on wielokrotnie Lutra, a także jego żonę i rodziców. Portrety ukazują Lutra, jako zakonnika, potem jako doktora, a następnie, jako tłumacza Biblii.

Dwie inne jednak sale są najważniejsze dla turystów odwiedzających Wartburg. Pierwsza to sala koncertowa. Całkowicie odrestaurowana i zmieniona w drugiej połowie XIX wieku, za księcia Karola Aleksandra z Weimaru. Sklepienie ma drewniane, zaś ściany zdobione malowidłami. Co tydzień odbywają się tutaj koncerty. Drugie pomieszczenie jest od stuleci miejscem pielgrzymek luteranów i protestantów. To mały pokoik, w którym Marcin Luter przez 10 miesięcy od maja 1520 do marca 1521 tłumaczył Biblię. To miejsce nie tylko narodzin protestanckiej Biblii, ale i późniejszej Reformacji.
Nieco poniżej zamku znajduje się hotel Romantik Wartburg, z 38 pokojami. Z tarasy restauracji hotelowej – kolejny widok na bryłę zamku. W stylowej - drewnianym sufitem kasetonowym - restauracji, warto spróbować dziczyzny w sosie ze słynnymi kluchami (dumplingami) z Turyngii lub deseru – truskawek podawanych szampanie. Dobry zestaw win, m.in.Weissburgunder Schneider (białe z 2013) lub Grabungunder Schneider.
www.wartburg.de

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.