Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 30 marzec 2015 11:01

Dzień Niepodległości wileńskiej Republiki Zarzecze

Napisane przez AG
Tablica przy "moście granicznym" w Wilnie Tablica przy "moście granicznym" w Wilnie AG

1 kwietnia 1997 roku, w jednej z najstarszych dzielnic Wilna – Zarzeczu, proklamowano Republikę Zarzecze.

Dzielnica ma ambicje bycia artystycznym sercem stolicy Litwy, założono tutaj wiele galerii i kawiarni artystycznych. Nie do końca zadbano o ich wygląd i estetykę, ale mit artystycznej dzielnicy trwa. Dzielnica ma swoją Konstytucję, w której m.in. widnieją zapisy : « . Człowiek ma prawo się mylić; Kot nie jest obowiązany kochać swego gospodarza, lecz w trudnej chwili powinien mu pomóc; Człowiek jest odpowiedzialny za swoją Wolność; Człowiek ma prawo być różnych narodowości. Dokument podpisany: "Konstytucja została spisana przez dwóch obywateli Republiki Zarzecze: Tomasa „Jeffersona" Čepaitisa i Romasa „George Washington" Lileiķisa, wczesnym wieczorem któregoś z dni 1997 roku."
Republika Zarzecza posiada swego prezydenta, flagę, naznaczonego biskupa, dwie parafie, ambasadora w Moskwie i dwunastoosobową armię.

W 2002 roku artyści Zarzecza ustawili na wysokiej (8,5 m) kolumnie rzeźbę Anioła Zarzecza (Užupio angelas), dłuta rzeźbiarza Romasa Vilčinskasa. Rzeźba symbolizuje związek nieba z ziemią.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.