Reklama

Reklama

Reklama

niedziela, 29 marzec 2015 16:11

Na Słowację o każdej porze roku

Napisane przez AG
Ekipa słowackiego stoiska na targach GLOBalnie Ekipa słowackiego stoiska na targach GLOBalnie

Wśród Polaków odwiedzających Słowację aż 65 proc. wyjeżdża tam latem. Pokochaliśmy nie tylko góry, ale i termalne kąpieliska, zabytki i kuchnię.

Na tegorocznych targach turystycznych GLOBalnie w Katowicach, krajem partnersim była Słowacja. Konferencję prasową poprowadzili dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowacji (SACR) Marta Kucerova i dyrektor warszawskiego biura SACR, Jan Bosznovicz.

Marta Kucerova powiedziała m.in.: "Turystyka staje się coraz bardziej globalna, coraz częściej też, niestety, w turystykę wkrada się polityka. Wierzę jednak, że turystyka jest tą dziedziną życia, która może łączyć ludzi. Łączy zresztą nie tylko ludzi, kultury, ale pomaga łamać bariery.
Turystyka jest także ważną gałęzią gospodarki a dochody z niej poważnym składnikiem PKB.
Charakterystyczne dla turystyki jest to, że równie ważne są w niej dwie strony : gospodarz i turysta. Jeśli te dwie strony są zadowolone, sytuacja jest idealna. Kiedy przyjeżdżam do danego kraju, jako obca osoba, powinnam z niego wyjeżdżać, jako przyjaciel. Taka jest rola turystyki.
Nic dziwnego więc, że Słowacja wybrała sobie z hasło : Słowacja – kraj przyjaciół » i z tym hasłem przyjechaliśmy do Katowic. Mamy tu wielu przyjaciół i jestem przekonana, że zdobędziemy nowych."

Jan Bosznovicz przedstawił kilka nowości, które zostaną otwarte jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu letniego.
Największą i najdroższą jest centrum sportowo-kongresowe Elements Resort w Samorinie nad Dunajem. Kosztujący 150 mln euro, obiekt będzie dysponował m.in. 27 boiskami hotelami, centrum konferencyjnym, aquaparkiem, pierwszy etap centrum zostanie otwarty już 1 maja.
15 kilometrów od Nitry, zostanie otwarte przebudowane kąpielisko termalne Thermal Kesov. 1 sierpnia oddane zostanie do użytku, leżące tuż obok Trencianskich Teplic, wybudowane przed II wojną światową kąpielisko Zielona Żaba. Połączone tu będzie zabytkowa architektura z nowoczesnymi basenami, saunami, restauracją. Wciąż rozbudowywany jest Aquacity Poprad, niedługo będzie w nim otwarte centrum wellness, w otwartym zaś rok temu nad Zemplińską Szirawą aquaparku Thermalpark, powstaje kosztem 8 mln euro dodatkowe centrum tuż nad wodą jeziora. 16 mln euro kosztował przebudowa zruinowanego zamku Viglas na centrum kongresowe. Smakoszy piwa ucieszy na pewno informacja, ze w Bratysławie na Dunaju został otwarty pierwszy w Europie minibrowar. Jego sale restauracyjne mogą pomieścić 500 osób, od lata będzie funkcjonował też botel dla 40 osób.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.