Reklama

Reklama

Reklama

środa, 04 marzec 2015 07:57

900 lat opactwa cystersów w Clairvaux

Napisane przez AG
900 lat opactwa cystersów w Clairvaux archiwum Clairvaux

W tym roku przypada 900. rocznica założenia przez św. Bernarda słynnego opactwa cystersów w Clairvaux we francuskim regionie Szampania.

Władze departamentu Aube wraz z ministerstwem kultury przygotowały jubileuszowy rok wydarzeń kulturalnych dotyczących opactwa. Zasoby archiwalne są systematycznie cyfryzowane - dostępne jest już ponad 68 tys. dokumentów, w tym 1700 rękopisów. Do 2019 roku gotowa będzie cała wirtualna biblioteka Clairvaux.
W 1808 r. Napoleon zamienił opactwo je w największe więzienie Francji – obecnie odbywa karę 145 osadzonych z długoletnimi wyrokami. Dopiero w 1985 r. historyczną część opactwa udostępniono zwiedzającym, których co roku przybywa tu około 20 tys. W czerwcu ma zostać otwarta nowa trasa jego zwiedzania.

www.clairvaux-2015.fr

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.