Reklama

Reklama

Reklama

środa, 25 luty 2015 10:36

Węgierska turystyka mocna jak nigdy

Napisane przez MG
Bożena Hirling podczas prezentacji Węgier Bożena Hirling podczas prezentacji Węgier MZ

Rekordowa liczba turystów zagranicznych, rekordowa liczba wykupionych noclegów, rosnące dochody, coraz więcej gości z Polski - ubiegłym rok był dla Węgier udany.

Podczas prezentacji węgierskiej turystyki z okazji Dnia Turystyki Węgierskiej, sekretarz ds. ekonomicznych ambasady tego kraju, Gabor Konya, powiedział m.in. „Węgierska turystyka generuje ok. 500 tysięcy miejsc pracy. Ubiegły rok był nas rekordowy pod względem liczby turystów zagranicznych, wzrosła ona w porównaniu z rokiem 2013 aż o 27,4 proc. Polska jest bardzo cennym dla Węgier rynkiem – liczba polskich turystów wzrosła w ubiegłym roku o 7 proc. do 228 tysięcy. Dodam, że liczba Węgrów odwiedzjących Polskę wzrosła w 2014 roku o 12 proc."

Bożena Hirling, dyrektor Narodowego Przedstawicielstwa Turystyki Węgierskiej przedstawiła dokładne statystyki dotyczące turystyki węgierskiej. Podkreśliła: „Węgry to mały kraj, cztery razy mniejszy od Polski, zamieszkany przez prawie cztery razy mniej ludności. A jednak ten mały kraj ma co zaoferować turystom, nie tylko wiele atrakcji ale dysponuje również wielką liczbą miejsc noclegowych. Polacy kochają Węgry i to nie tylko Budapeszt, który wielu uważa za najpiękniejsze miasto Europy."

W ubiegłym roku Węgry odwiedziło 9,5 mln turystów (o 27,4 proc. więcej niż w roku 2013), w tym ok. 5 mln turystów krajowych i ponad 4,5 mln turystów zagranicznych. Spędzili oni 24,2 mln osobonocy. Dochody z noclegów wzrosły o 12,4 proc. i wyniosły 187,2 mld forintów ( w tym dochody z turystów zagranicznych wzrosły on 14,9 proc, z krajowych – o 10,9 proc.).
Warto zwrócić uwagę na dynamikę turystyki przyjazdowej Polaków na Węgrzech – od roku 2007, liczba turystów wzrosła o 94,1 proc., do wspomnianych 228,6 tys. Liczba wykupionych przez naszych turystów noclegów wzrosła w tym samym czasie o 85,8 proc., do 581 tysięcy. Polacy najchętniej odwiedzają Budapeszt (45,8 proc.), Północną Nizinę Węgierską, m.in. Hajduszoboszlo (14 proc.), Północne Węgry, m.in. Eger i Tokaj (13,8 proc.), Balaton (10,8 proc.).
Węgry kojarzone są z kąpieliskami termalnymi, uzdrowiskami, hotelami SPA.

Jeśli chodzi o odwiedziny w węgierskich ośrodkach SPA, to na pierwszym miejscu w ubiegłym roku byli Niemcy – 255 697 (23 proc. wszystkich gości w SPA)), na kolejnych miejscach znaleźli się zaś: Rosjanie – 246 790 (22,2 proc.), Austriacy – 106 960 (9,6 proc.), Czesi – 73 595 (6,6 proc.), Słowacy – 35 255 (3,2 proc.), Rumuni – 33 289 (3 proc.) i Polacy – 31 696. Polscy goście węgierskich SPA odnotowali największy wzrost procentowy w porównaniu z rokiem 2013 – aż o 46 proc. jest to efekt, ustawy, dzięki której NFZ zwraca koszty pobytów leczniczych nie tylko w kraju, ale i za granicą.
Uzupełnieniem prezentacji był workshop z udziałem dziesięciu przedstawicieli węgierskich regionów, miast i firm (m.in. Budapeszt, muzeum marcepanu w Szentendre) oraz występy muzyczne i degustacja win węgierskich.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.