Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
Islandia zaprasza na warsztaty
Promote Iceland, oficjalna agencja promocji Islandii, zaprasza przedstawicieli polskich biur podróży na warsztaty turystyczne w trzech miastach: Gdańsku, Krakowie i Warszawie.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki
  • Islandia zaprasza na warsztaty

Reklama

Reklama

poniedziałek, 15 grudzień 2014 13:43

Jarmarki Bożonarodzeniowe w północnych Niemczech

Napisane przez AG
Jarmarki Bożonarodzeniowe w północnych Niemczech AG

Jeszcze przez ponad tydzień, odwiedzając Niemcy, można zajrzeć na jeden z licznych w tym kraju Jarmarków Bożonarodzeniowych – Weinachtsmärkt.

Tradycja tych jarmarków (nazwa oczywiście od niem. Weihnacht - Boże Narodzenie) sięga w Niemczech końca XIV. Odbywają się one w czasie adwentu na najważniejszych placach, ulicach i rynkach miast w całym kraju. W niektórych miastach jest ich nawet po kilkanaście lub kilkadziesiąt (jak w Berlinie).
Jarmarki Bożonarodzeniowe są, w przedświątecznym czasie, największą atrakcją turystyczną w niemieckich miastach, ale i miejscem tradycyjnych spotkań mieszkańców.
W Niemczech północnych (w Szlezwiku-Holsztynie, Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Hamburgu) najciekawsze i największe jarmarki odbywaj się w Lubece, Schwerinie, Rostocku i Hamburgu.
W Lubece warto odwiedzić mały jarmark historyczny znajdujący się tuż przy murach kościoła mariackiego. Można tu kupić mi.in. tradycyjnie wypiekany chleb (prosto z pieca), wyroby rzemieślnicze, sprzedawcy ubrani są w historyczne, lokalne stroje. Najwięcej straganów usytuowanych jest przy ulicach an Obertraveder Breite Strasse i na placu Koberg. W Schwerinie z kolei rozświetlona stoiska ciągną się od brzegi jeziora, nad którym ustawione jest rozświetlone koło młyńskie, aż do nowoczesnego centrum handlowego. Na Rynku Starego Miasta i na pobliskich uliczkach ustawione są m.in. choinka, tradycyjna wieża, z której odgrywane są starodawne kolędy, palą się ogniska; wystawiane są sceny z najpopularniejszych bajek (ulica Mecklenburgerstrasse).
W Rostocku na Neuer Markt zgromadzono w tym roku ponad 300 straganów, natomiast w cieniu średniowiecznych murów odbywa się jarmark historyczny. Sprzedawcy poprzebierani w stroje sprzed wieków, sprzedają, oprócz tradycyjnych napojów i potraw, ozdoby średniowieczne, broń, szaty. Na scenie co wie godziny odbywa się spektakl.
W Hamburgu, w tym roku urządzono piętnaście jarmarków. Najwspanialszy i najliczniej odwiedzany znajduje się przed zabytkowym, wielkim ratuszem na Rathausmarkt. Tutaj tysiące ludzie raczą się winem, piwem, kiełbaskami. Próbują też w tłoku robić zakupy, ale ten hamburski jarmark różni się od pozostałych tym, że zdecydowana większość gości przychodzi na niego, żeby się spotkać z rodziną i znajomymi przy winie grzanym i tradycyjnych potrawach.
Co jest najbardziej charakterystyczne na Bożonarodzeniowych Jarmarkach w Niemczech?
Na straganach nie można kupić tzw. „mydła i powidła". Są tu przede wszystkim tradycyjne świąteczne ozdoby (m.in. wyroby z drewna), bombki, wszelkie świecidełka choinkowe, kalendarze adwentowe z czekoladkami. Najwięcej ludzi gromadzi się przy stoiskach ze słodyczami, piernikami i świątecznymi wypiekami. Ze sceny lub oddzielnych stosik rozbrzmiewają kolędy.
A wspomniane stragany z jedzeniem i piciem? Tutaj skupia się życie towarzyskie i rodzinne nie tylko jarmarku, ale i całego miasta czy miasteczka.
Nad wszystkimi potrawami i napojami podawanymi na jarmarkach góruje Glühwein - tradycyjne korzenne grzane wino. Kubek kosztuje 2,50 euro. A oprócz niego: rum, różnego rodzaju kiełbaski z grilla (gegrillte Würstchen), cista cynamonowe (die Zimtkekse), orzeszki prażone (geröstete Nüsse), pieczarki duszone (Champignons), naleśniki (Crêpes), migdały (Gebrannte Mandeln), placki ziemniaczane (placki ziemniaczane), jabłka w czekoladzie (Schoko Apfel), kasztany pieczone (gebackene Kastanien).
Jarmarki Bożonarodzeniowe otwarte są na ogół do godziny 22, wstęp oczywiście jest wolny.