Reklama

Reklama

Reklama

środa, 29 październik 2014 11:58

W Tatrach Wysokich coraz więcej kozic

Napisane przez AG
Kozica tatrzańska Kozica tatrzańska archiwum TANAP

Rozbudowa infrastruktury narciarskiej po słowackiej stronie Tatr nie wpłynęła negatywnie na liczbę kozic, co ważne, jest ich coraz więcej.

Lenka Burdová z Lasów Państwowych Tatrzańskiego Narodowego Parku powiedziała: „Cieszymy się, ze mimo obaw, populacja kozic rozrasta się. W minionym tygodniu, po południowej i północnej stronie odbyło się liczenie kozic. Okazało się, że jest ich 1 389, czyli o 203 więcej niż rok temu."

W tej liczbie jest 128 młodych. Po słowackiej stronie naliczono 1 018 kozic, po polskiej zaś – 371. Najwięcej zwierząt żyje w Tatrach Bielskich.
Lenka Burdová skomentowała: „Wzrost liczby kozic to efekt dobrej pracy i opieki pracowników TANAP-u oraz łagodniejszej ostatniej zimy."
Zimy w Tatrach to największy wróg kozic. Duże mrozy, duże opady śniegu uniemożliwiają poszukiwania pokarmu, lawiny zaś zabijają zwłaszcza te niedoświadczone sztuki. Kiedy panuje sroga, ostra zima, kozice schodzą w niższe partie dolin, a tam leśnicy przygotowują dla nich karmniki (m.in. z suszona jarzębiną i solą)

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.