Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 16 wrzesień 2014 11:17

Kolejka na Łomnicę będzie nieczynna

Napisane przez AG
Kolejka na Łomnicę Kolejka na Łomnicę archiwum SACR

Wymiana liny kolejki na szczyt Łomnicy w Tatrach Wysokich będzie powodem przerwy w funkcjonowaniu wagonika od 22 września do 10 października. W tym czasie na szczyt nazywany często Królową Tatr, będzie się można dostać tylko pieszo, pod opieka przewodnika.

Ján Slamený dyrektor kolejek linowych Wysokie Tatry-Tatrzańska Łomnica, powiedział: „Transport pasażerów kolejka linową wymaga utrzymania najwyższej jakości stacji i liny holowniczej. Dostęp na szczyt będzie utrudniony tylko 12 dni, w tym czasie wymieniona zostanie lina mająca długość 3,8 kilometra, średnicę 26,5 mm."

Ostatni raz wymiany liny dokonano w roku 2001. Kolejka wywozi nie tylko turystów, ale i pracowników górnej stacji kolejki, obserwatorium astronomicznego, kafejki Dedo i apartamentu.
Kolejka na Łomnicę oficjalnie ruszyła w roku 1941, jej budowa ruszyła pięć lat wcześniej. Górna stacja usytuowana jest na wysokości 2625 metrów i jest najwyżej położonym zamieszkałym miejscem na Słowacji.
Wagonik może pomieścić maksymalnie 45 osób, wznosząc się z prędkością 4,1 metra na sekundę, trasę znad Kamiennego Stawu na szczyt pokonuje w niecałe dziewięć minut.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.