Środkowa Dalmacja zaprezentowała ofertę turystyczną w Polsce
fot. materiały prasowe
Wspólnota Turystyczna Województwa Splicko-Dalmatyńskiego przedstawiła swoją ofertę turystyczną na rynku polskim. Prezentacja odbyła się 30 października 2025 roku w Warszawie, podczas wydarzenia poświęconego promocji kultury, gastronomii i doświadczeń turystycznych Środkowej Dalmacji.
W spotkaniu uczestniczyli Ivana Vladović, dyrektor Wspólnoty Turystycznej Województwa Splicko-Dalmatyńskiego, Blaženko Boban, marszałek województwa splicko-dalmatyńskiego, Tomislav Vidošević, ambasador Republiki Chorwacji w Polsce, oraz Małgorzata Kowalska, dyrektor przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele polskiej branży turystycznej, w tym touroperatorzy i dziennikarze.
Polska kluczowym rynkiem dla Dalmacji
Polska pozostaje jednym z kluczowych rynków dla chorwackiej turystyki. W 2025 roku region odwiedziło o 2 proc. więcej gości z Polski niż w roku poprzednim, co przełożyło się na około 350 tys. przyjazdów i 2,4 mln noclegów.
Podczas warszawskiej prezentacji Wspólnota Turystyczna Województwa Splicko-Dalmatyńskiego zaprezentowała bogactwo oferty turystycznej i gastronomicznej regionu w ramach projektu „Dalmatyńska Marenda”. Wydarzeniu towarzyszył pokaz kulinarny, podczas którego zaprezentowano tradycyjne dalmatyńskie potrawy przygotowane pod kierunkiem masterchefa Željka Nevena Bremeca, prezesa ŠKMER. Oprawę muzyczną zapewniła Katica Marinović, wykonując tradycyjne pieśni dalmatyńskie.
Polscy turyści najczęściej wybierają wypoczynek oparty na kontakcie z naturą, słońcem i morzem oraz poznawaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego i kulinarnego. Wśród najpopularniejszych destynacji znajdują się Omiš i Riwiera Makarska, które odnotowują największy ruch turystyczny z Polski.
Promocja autentycznej kuchni regionu
Projekt „Dalmatyńska Marenda”, zainicjowany w 2023 roku przez Wspólnotę Turystyczną Województwa Splicko-Dalmatyńskiego, promuje marendę jako unikalny produkt turystyczny. W jego ramach certyfikowane są lokale gastronomiczne i producenci, którzy wykorzystują lokalne składniki i przygotowują potrawy zgodnie z regionalną tradycją. Projekt wspiera zachowanie dziedzictwa kulinarnego oraz zrównoważony rozwój turystyki w regionie.
W Dalmacji marenda to nie tylko posiłek, ale element codziennej tradycji. Serwowana w godzinach przedpołudniowych, między śniadaniem a obiadem, stanowi moment wytchnienia i wspólnego spędzania czasu. Obejmuje proste dania oparte na świeżych, lokalnych składnikach, będące istotną częścią kuchni śródziemnomorskiej.
Projekt stanowi część strategii Wspólnoty Turystycznej Województwa Splicko-Dalmatyńskiego, której celem jest rozwój turystyki gastronomicznej i wzmocnienie pozycji Środkowej Dalmacji jako regionu o bogatej kulturze kulinarnej.
POWIĄZANE WPISY
15 grudnia 2025
Polscy turyści na drugim miejscu na Słowacji
Na konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele Slovakia Travel i Tatry Mountain…
0 Komentarzy2 Minuty
15 grudnia 2025
Travelist: Wysokie zainteresowanie feriami 2026. Ceny nieznacznie wzrosły
Rynek wyjazdów na ferie zimowe 2026 pozostaje stabilny – wynika z analizy Travelist.pl.…
0 Komentarzy4 Minuty
15 grudnia 2025
Ryanair przedstawia najpopularniejsze kierunki Polaków w okresie świątecznym
W okresie świąteczno-noworocznym Polacy najchętniej wybierają Włochy, Hiszpanię i Maltę,…
0 Komentarzy3 Minuty
12 grudnia 2025
Polacy wskazali najlepsze ośrodki narciarskie w kraju. Za nami pierwsza edycja rankingu Triverna.pl
Zimowy sezon w Polsce dopiero się rozpoczyna, a krajowe stoki już przyciągają narciarzy i…
0 Komentarzy2 Minuty
11 grudnia 2025
POWER podsumowuje branżę MICE w 2025: relacje ważniejsze niż efekty specjalne
Agencja POWER podsumowała działalność w mijającym roku i przedstawiła prognozy na 2026.…
0 Komentarzy2 Minuty
11 grudnia 2025
Turystyka dostępna dla wszystkich. Akademia Kompetencji TOO zapowiada cykl bezpłatnych szkoleń
Rosnąca liczba podróżnych o zróżnicowanych potrzebach oraz obowiązujące przepisy…
0 Komentarzy2 Minuty
9 grudnia 2025
Spektakularna metamorfoza Urlop.pl: świeży wygląd, spójna komunikacja i nowoczesność
Podczas Konferencji & Gali Urlop.pl 2025, która odbyła się 3 grudnia, jedna z…
0 Komentarzy10 Minuty
8 grudnia 2025
Nowa kolejka w słowackich Tatrach Wysokich
W ośrodku narciarskim Štrbské Pleso zaprezentowano najnowocześniejszą kolejkę linową na…
0 Komentarzy2 Minuty
8 grudnia 2025
Travelplanet: Coraz więcej Polaków wybiera egzotykę w sezonie zimowym
Z danych Travelplanet.pl wynika, że coraz więcej Polaków planuje wyjazdy do egzotycznych…
0 Komentarzy2 Minuty










