Ruszył festiwal kultury i sztuki w Turcji

Organizowane przez tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki „Festiwale Szlaku Kulturowego Turcji” (Türkiye Cultural Route Festivals) festiwale ruszyły 16 września i trwać będą do 23 października. Mają one miejsce m.in. w Stambule, Ankarze, Çanakkale, Diyarbakır i Konyi.
Zorganizowane po raz pierwszy w zeszłym roku pod nazwą „Festiwal Szlaku Kulturowego Beyoğlu” (Beyoğlu Culture Route Festival), a w tym roku rozszerzone o Szlak Kulturowy Ankary, „Festiwale Szlaku Kulturowego Turcji” tym razem oferują wyjątkowe doświadczenie kultury i sztuki z jeszcze bardziej inkluzywnymi, różnorodnymi wydarzeniami w pięciu prowincjach. Festiwale rozpoczęły się 16 września i trwać będą do 23 października w Stambule, Ankarze, Çanakkale, Diyarbakır i Konyi. W sumie w festiwalach weźmie udział prawie 15 tys. artystów oraz zorganizowanych zostanie ponad 3 tys. wydarzeń, które zaspokoją każde gusta i zainteresowania – od sztuki po kino, od literatury po taniec oraz od muzyki po sztukę cyfrową.
„Dzięki „Festiwalom Szlaku Kulturowego Turcji”, organizowanym z myślą o zaprezentowaniu dziedzictwa kulturowego naszego kraju na światowej scenie, nie tylko rozwijamy szlaki kulturowe naszych miast, ale także sprawiamy, że kultura i sztuka stają się dostępne dla każdego. Chcemy dzielić się naszym festiwalowym entuzjazmem, który zapoczątkowaliśmy w zeszłym roku Szlakiem Kulturowym Beyoğlu, z szerszą publicznością, organizując tym razem o wiele bardziej inkluzywne i rozmaite wydarzenia we wszystkich pięciu prowincjach” – powiedział Mehmet Nuri Ersoy, Minister Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji).
Ponad 100 wydarzeń w Çanakkale
Trwający już od 16 do 25 września Festiwal Szlaku Kulturowego Troi, który odbywa się w Çanakkale łączy w sobie ponad sto wydarzeń składających się z wystaw, koncertów, paneli dyskusyjnych i warsztatów. W sumie ponad tysiąc artystów zaangażowanych jest w wydarzenia, które w ramach festiwalu odbywają się w ponad czterdziestu różnych miejscach.
23 dni festiwalowej radości w Stambule i Ankarze
Festiwale Szlaku Kulturowego Beyoğlu i Ankary odbędą się w tym samym czasie w dniach 1-23 października. Ponad 6 000 artystów w 46 różnych miejscach spotka się z miłośnikami sztuki podczas ponad tysiąc wydarzeń organizowanych w ramach Festiwalu Szlaku Kulturowego Beyoğlu. Środowisko nienasyconej kultury i sztuki będzie dostępne na Szlaku Kulturowym w Ankarze, gdzie odbędzie się ponad 500 wydarzeń z udziałem prawie 5 tys. artystów w 70 różnych punktach na trasie liczącej 5,7 km w dzielnicy Ulus w Ankarze.
500 wydarzeń w Diyarbakır
Ponad 2000 artystów i 500 wydarzeń przedstawi światu bogactwo kulturowe i artystyczne Türkiye (Turcji) z Diyarbakır na Festiwalu Szlaku Kulturowego Sur, który odbędzie się w dniach 8-16 października.
Miejsce spotkań muzyki mistycznej na świecie
19. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Mistycznej w Konyi, włączony do „Festiwali Szlaku Kulturowego Turcji” przeniesie miłośników sztuki do innego świata. Muzycy z Türkiye (Turcji), Hiszpanii, Egiptu, Azerbejdżanu, Niemiec, Uzbekistanu, Indii i Iranu wystąpią na festiwalu, który odbędzie się w dniach 22-30 września w ramach obchodów 815. rocznicy urodzin Mevlany Celaleddina Rumiego.
POWIĄZANE WPISY
8 kwietnia 2026
Blisko natury, ale z pełnym komfortem. Eurocamp poleca campingi na wakacyjny reset
Żyjemy szybko i jesteśmy przebodźcowani, dlatego coraz częściej szukamy miejsc, w których…
0 Komentarzy7 Minuty
3 kwietnia 2026
Colours of Oblu z wyróżnieniami HolidayCheck i Dertour
Trzy malediwskie obiekty z portfolio Colours of Oblu zostały wyróżnione w rankingach…
0 Komentarzy2 Minuty
1 kwietnia 2026
Anna Kołtan nową dyrektorką wykonawczą Polskiej Izby Turystyki
Od dziś, 1 kwietnia br., stanowisko dyrektorki biura wykonawczego PIT obejmuje Anna…
0 Komentarzy2 Minuty
31 marca 2026
Disneyland Paris kończy modernizację za 2 mld euro i otwiera Disney Adventure World
Disneyland Paris zakończył przebudowę drugiego parku, który od 29 marca działa pod nazwą…
0 Komentarzy6 Minuty
31 marca 2026
Agnieszka Węgrzyn-Chwiłkowska nową dyrektorką regionalną IGHP w województwie śląskim
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego powołała 30 marca br. nową dyrektorkę regionalną w…
0 Komentarzy2 Minuty
31 marca 2026
Berlin i Niemcy prezentują atrakcje 2026 r.
27 marca br. w na konferencji prasowej w Warszawie Niemiecka Centrala Turystyki (DZT)…
0 Komentarzy5 Minuty
30 marca 2026
Drezno i Kraina Łaby: kulturalny kalendarz na 2026/2027
Drezno i Kraina Łaby w 2026-2027 r. przygotowują dla turystów bogaty program kulturalny.…
0 Komentarzy3 Minuty
27 marca 2026
Uzbekistan prezentuje atrakcje turystyczne
26 marca br. w Ambasadzie Republiki Uzbekistanu odbyła się konferencja prasowa…
0 Komentarzy1 Minuty
26 marca 2026
Malaga rośnie w siłę na polskim rynku. Nowe połączenie LOT wzmocni ruch turystyczny
24 marca br. w Warszawie odbyło się śniadanie prasowe zorganizowane przez Biuro Turystyki…
0 Komentarzy2 Minuty










