Posąg faraona wzbogaci nowoczesne muzeum w Gizie

Ważący 82 tony posąg Ramzesa II został bezpiecznie przewieziony do stałego miejsca ekspozycji w Atrium Wielkiego Muzeum Egipskiego. Operacja przenosin posągu odbyła się 25 stycznia. Będzie on pierwszym artefaktem, który zostanie oficjalnie pokazany podczas wystawy, planowanej na koniec tego roku.
To już czwarta podróż tego kolosa. Pierwszą odbył 3 tysiące lat temu z kamieniołomu w Asuanie do stanowiska archeologicznego Mit Rahina na terenie nekropolii Memfis, gdzie został ustawiony przed fasadą Świątyni Ptaha. W 1955 roku ówczesny prezydent Gamal Abdel Nasser postanowił przenieść pomnik do Bab Al-Hadid (aktualnie Ramzes Square) w Kairze. Po raz kolejny gigantyczna statua Ramzesa II została przetransportowana w 2006 roku do siedziby Wielkiego Muzeum Egipskiego, gdzie decyzją Ministra Kultury Farouka Hosniego miała znaleźć schronienie przed smogiem i zanieczyszczeniami.
Wędrujący faraon
Świat dowiedział się o kolosalnym posągu Ramzesa II dzięki włoskiemu podróżnikowi Giovanniemu Cavigli, który odkrył go dla ludzkości w 1820 roku. Z uwagi na swoje imponujące rozmiary odkrywca podzielił go na sześć części, by ułatwić transport do Włoch. Niestety operacja zakończyła się niepowodzeniem. Za rządów Mohammeda Ali Pashy podjęto ponowną próbę transportu kolosa, tym razem do Muzeum Brytyjskiego w Londynie. Jednak i w tym przypadku poniechano operacji, a posąg pozostał w Egipcie.
Wielkie Muzeum Egipskie mieści zbiory sztuki starożytnego Egiptu. Kamień węgielny pod budowę nowego budynku został położony w lutym 2002 roku. Oficjalne otwarcie muzeum planowane jest na rok 2022, a część budynku zostanie otwarta dla zwiedzających pod koniec 2018 roku. Muzeum będzie m.in. prezentować Salę Tutanchamona z pełnym wyposażeniem jego grobowca – większość z przedmiotów zostanie pokazana po raz pierwszy.
Nowe lepsze muzeum
Wielkie Muzeum Egipskie na pomieścić 100 tysięcy eksponatów, poczynając od prehistorii i kończąc na wczesnym okresie rzymskim. Połowa zbiorów będzie eksponowana elektronicznie.
Wśród skarbów starożytności znajdą się kolekcje króla Tutanchamona, Heteferes, matki Faraona Khufu, Yuya i Thuya, dziadków faraona Echnatona, Senedjem, głównego wykonawcy faraona Ramzesa II oraz królewskie mumie i skarby z grobowców królewskich w Tanis, a także obiekty pogrzebowe Mekete-Re, wysokiego rangą urzędnika XI dynastii. Zwiedzający będą mogli również podziwiać gigantyczny posąg Ramzesa II oraz drugą słoneczną łódź Chufu.
Nowoczesne otoczenie piramid
Budynek Wielkiego Muzeum Egipskiego będzie wyróżniał się wyjątkową architekturą. Fasada głównego gmachu zostanie wykonana z przezroczystego alabastru, dzięki czemu światło ma przedostawać się do wnętrza sal. W Wielkim Muzeum Egipskim powstanie centrum konferencyjne z widownią na 1 000 miejsc na spektakle teatralne, koncerty, a także spotkania biznesowe. Główne audytorium będzie ponadto miało sale seminaryjne, konferencyjne, wielofunkcyjną salę przeznaczoną na różnego rodzaju imprezy oraz galerią na towarzyszące im wystawy.
Na parterze budynku planowana jest przestrzeń handlowa obejmująca sklepy detaliczne, stołówki, restauracje, miejsca rekreacji oraz kino. Jej powierzchnia będzie wynosić ok. 7 000 m2. Muzeum znajduje się na powierzchni 50 hektarów (120 arów), około 2 kilometrów od piramid w Gizie i jest częścią nowego planu zagospodarowania płaskowyżu.
Całkowity koszt GEM szacuje się na blisko 1 miliard dolarów. Japońska Agencja Współpracy Międzynarodowej (JICA) wsparła rząd egipski w dokończeniu projektu Wielkiego Muzeum Egipskiego dzięki dwóm pożyczkom uprzywilejowanym, przekazanym w 2006 i 2016 roku.
POWIĄZANE WPISY
3 lutego 2026
Trydent otwiera sezon narciarski. Trasy i atrakcje czekają na turystów
Trydent rozpoczyna sezon narciarski po ostatnich obfitych opadach śniegu. W wyższych…
0 Komentarzy2 Minuty
3 lutego 2026
Branża turystyczna spotka się w Afryce. Przed nami Global Tourism Forum – Investment Summit Angola 2026
W dniach 7-10 maja 2026 roku Luanda w Angoli będzie gospodarzem Global Tourism Forum –…
0 Komentarzy4 Minuty
2 lutego 2026
Przez cały rok i na dłużej – Węgry rozpoczynają promocję w Polsce. W działaniach marketingowych pomoże agencja Kleber Group
Międzynarodowa agencja PR-owa Kleber Group ogłosiła nawiązanie współpracy z organizacją…
0 Komentarzy2 Minuty
2 lutego 2026
Rekordowy rok chorwackiej turystyki. Polska wśród kluczowych rynków
Polska pozostaje jednym z kluczowych rynków dla chorwackiej turystyki – w 2025 roku kraj…
0 Komentarzy3 Minuty
2 lutego 2026
Południowy Tyrol zimą: kulinaria, relaks i górskie widoki
Tegoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie stawiają Włochy w centrum uwagi turystów. Po…
0 Komentarzy4 Minuty
30 stycznia 2026
Rekordowy rok dla tureckiej turystyki. W 2025 roku kraj odwiedziło 63,9 mln turystów
Turcja odnotowała rekordowy rok w turystyce – w 2025 roku kraj odwiedziło niemal 64 mln…
0 Komentarzy3 Minuty
30 stycznia 2026
Spacer po złocie? Dubaj ma w planach pierwszą na świecie ulicę wykonaną z cennego kruszcu
Dubai Media Office ogłosiło, że Dubajski Złoty Dystrykt, jedno z najważniejszych centrów…
0 Komentarzy2 Minuty
29 stycznia 2026
Polskie miniatury w Brukseli z szansą na międzynarodowe wyróżnienie
Dzięki poszerzeniu ekspozycji o miniatury polskich zabytków, brukselski park Mini-Europe,…
0 Komentarzy1 Minuty
29 stycznia 2026
Ras Al Khaimah przyciągnął 1,35 mln turystów w 2025 roku. Rośnie liczba podróżujących z Polski
Ras Al Khaimah ma za sobą kolejny dobry rok w turystyce. Jak wynika z danych…
0 Komentarzy3 Minuty










