Nie piszmy ustawy o POT?
Systemu promocji turystyki w Polsce nigdy nie było - trzeba go stworzyć od nowa. Potrzeba o wiele więcej niż jedynie nowelizacji ustawy o POT.
Czytaj więcej...
Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nie piszmy ustawy o POT?
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 24 lipiec 2014 20:38

Muzeum lotnictwa w Krakowie: nowa, rewelacyjna ekspozycja

Napisane przez MZ
Komiksy autorstwa Jarosława Wróbla stanowią tło dla ekspozycji Komiksy autorstwa Jarosława Wróbla stanowią tło dla ekspozycji MZ

Nowoczesna aranżacja w komiksowej konwencji z wykorzystaniem multimediów i atrakcyjna dla odbiorcy ekspozycja w formie narracji – to efekt gruntownej przebudowy Małego Hangaru w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Otwarcie nowej wystawy z okazji upamiętnienia 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej odbędzie się 27 lipca.

Nowa wystawa stanie się elementem stałej ekspozycji muzeum. Jak wyjaśnia Krzysztof Radwan, dyrektor MLP, celem zmian było stworzenie opowieści o wojnie w kontekście lotniczym. Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego województwa małopolskiego, przy wsparciu z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie to jedna z najciekawszych tego typu ekspozycji w Polsce i Europie. Nie będzie tu miejsca na zakurzone gablotki czy niekończące się opisy. Całość ma grać na emocjach, zaskakiwać i wciągać.

Pomysłodawcą ekspozycji jest kurator Krzysztof Mroczkowski. „I wojna światowa nie istnieje w świadomości społecznej. Stąd pomysł, by stworzyć ekspozycję w formie narracji. Dlatego unikatowe zbiory muzeum zyskają oprawę narracyjną w stylu komiksowym." – wyjaśnia. Autorem prac jest artysta i grafik Jarosław Wróbel, który na potrzeby ekspozycji namalował łącznie ponad 500mkw komiksu.

Wystawa jest oprawą dla kolekcji ośmiu maszyn z czasów I wojny światowej, będących w posiadaniu MLP. Jak podkreśla Krzysztof Mroczkowski, jest to zbiór unikatowy w skali europejskiej. „Obcokrajowcy, którzy zwiedzają Polskę, chcą zobaczyć i przeżyć coś wyjątkowego, coś, czego nie znajdą nigdzie indziej. Taką perełką jest właśnie nasza kolekcja, o której odkupienie zabiegało wiele krajów. Samoloty z naszych zbiorów należały do kolekcji samego Hermanna Göringa. Zostały porzucone na naszych ziemiach i mimo niemieckich starań, by je odzyskać, już pozostaną w naszym posiadaniu." – wyjaśnia. Wśród należących do zbiorów MLP maszyn znajdują się: Grigorowicz M-15, Albatros C.I czy Sopwith F.1 Camel.

Aranżacja ekspozycji uwzględnia najnowsze trendy w muzealnictwie. Tematy kolejnych sal muzealnych zbudowane są wokół kolejnych aspektów lotnictwa w czasie I wojny światowej. Całość łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Eksponaty ukazują kontekst historyczny, a artystyczna oprawa i nowoczesne multimedia, wykorzystując elementy rozszerzonej rzeczywistości, dobudowują do historii emocje i dają dostęp do dodatkowych treści.

Remont Małego Hangaru kosztował ponad 880 tysięcy zł. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 27 lipca. Impreza połączona będzie z piknikiem historyczno-lotniczym, którego kolejne edycje odbędą się 10 sierpnia w Nowym Targu i 17 sierpnia w Łososinie Dolnej.