Bez smartfona nie ma podróży
Turyści są coraz bardziej uzależnieni od urządzeń mobilnych i oczekują, że usługodawcy będą komunikowali się z nimi tym kanałem – wynika z badań firmy Travelport.
Czytaj więcej...
Nie piszmy ustawy o POT?
Systemu promocji turystyki w Polsce nigdy nie było - trzeba go stworzyć od nowa. Potrzeba o wiele więcej niż jedynie nowelizacji ustawy o POT.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Bez smartfona nie ma podróży
  • Nie piszmy ustawy o POT?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Co ma piernik do turystyki?

Reklama

Reklama

poniedziałek, 21 lipiec 2014 16:38

Ruszają obchody 100-lecia I Wojny Światowej

Napisane przez MZ
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gorlice 1915" Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gorlice 1915" AG

W województwie małopolskim rozpoczynają się obchody związane ze 100-leciem I Wojny Światowej. Uroczystości i imprezy odbywały się będą na terenie Krakowa i okolic, potrwają od końca lipca 2014 roku do maja 2015 roku. Koordynatorem obchodów jest Małopolski Instytut Kultury.

Pierwsze imprezy związane ze 100-letnią rocznicą wybuchu wojny rozpoczną się pod koniec lipca. Najważniejsze wydarzenia będą miały miejsce 3-6 sierpnia w Krakowie. Będzie można zobaczyć m.in. uroczysty wymarsz żołnierzy z Oleandrów, Pokaz Kawalerii Konnej połączony z Piknikiem Wojskowym na Błoniach. Odbędzie się także capstrzyk na kopcu Piłsudskiego, na Sowińcu.

Program obchodów podzielony jest na trzy działy tematyczne. Pierwszym z nich jest „Polska droga do niepodległości", a imprezy z nim związane odbędą się w Krakowie. Powiaty tarnowski, limanowski i olkuski będą scenerią dla wydarzeń związanych z zagadnieniem „Walka żołnierza polskiego". Ostatnim tematem jest „Bitwa gorlicka". W powiecie gorlickim odbędzie się szereg wydarzeń związanych z tym wydarzeniem. Najbardziej spektakularnym z nich będzie historyczna rekonstrukcja bitwy. Impreza zaplanowana na 4 maja 2015 roku w miejscowości Sękowa. Oprócz widowiska batalistycznego obejrzeć będzie można również „obrazki dnia powszedniego" – pobór do wojska, musztrę i patrole.

Rocznica I Wojny Światowej jest okazją do rozpropagowania unikalnego produktu turystycznego, jakim jest Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Jest to wspólny projekt ośmiu województw, zainicjowany przez województwo łódzkie. Jego realizacja jest najbardziej zaawansowana w województwach małopolskim i podkarpackim. W Małopolsce projekt realizowany jest ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Projekt o wartości ponad 6,6 mln zł zakładał renowację obiektów związanych z I Wojną Światową, stworzenie odpowiednich oznaczeń i znaków drogowych. Nadal trwają prace nad wyłonieniem kolejnych obiektów, które mogą zostać dołączone do szlaku, a także nad ujednoliceniem oznakowań.

Jednymi z najważniejszych obiektów są cmentarze wojenne, których na terenie Galicji jest ok. 400. W samym powiecie gorlickim znajduje się ich 80, w tarnowskim z kolei – 110. Już 15 lat temu powstała inicjatywa renowacji tych obiektów. Szlak cmentarzy wojennych I Wojny Światowej, finansowany z funduszy województwa małopolskiego jest już prawie w całości przystosowany do zwiedzania, wydane zostały mapy i publikacje, a cmentarze opatrzono tablicami informacyjnymi w językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.