Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
Islandia zaprasza na warsztaty
Promote Iceland, oficjalna agencja promocji Islandii, zaprasza przedstawicieli polskich biur podróży na warsztaty turystyczne w trzech miastach: Gdańsku, Krakowie i Warszawie.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki
  • Islandia zaprasza na warsztaty

Reklama

Reklama

poniedziałek, 21 lipiec 2014 16:38

Ruszają obchody 100-lecia I Wojny Światowej

Napisane przez MZ
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gorlice 1915" Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gorlice 1915" AG

W województwie małopolskim rozpoczynają się obchody związane ze 100-leciem I Wojny Światowej. Uroczystości i imprezy odbywały się będą na terenie Krakowa i okolic, potrwają od końca lipca 2014 roku do maja 2015 roku. Koordynatorem obchodów jest Małopolski Instytut Kultury.

Pierwsze imprezy związane ze 100-letnią rocznicą wybuchu wojny rozpoczną się pod koniec lipca. Najważniejsze wydarzenia będą miały miejsce 3-6 sierpnia w Krakowie. Będzie można zobaczyć m.in. uroczysty wymarsz żołnierzy z Oleandrów, Pokaz Kawalerii Konnej połączony z Piknikiem Wojskowym na Błoniach. Odbędzie się także capstrzyk na kopcu Piłsudskiego, na Sowińcu.

Program obchodów podzielony jest na trzy działy tematyczne. Pierwszym z nich jest „Polska droga do niepodległości", a imprezy z nim związane odbędą się w Krakowie. Powiaty tarnowski, limanowski i olkuski będą scenerią dla wydarzeń związanych z zagadnieniem „Walka żołnierza polskiego". Ostatnim tematem jest „Bitwa gorlicka". W powiecie gorlickim odbędzie się szereg wydarzeń związanych z tym wydarzeniem. Najbardziej spektakularnym z nich będzie historyczna rekonstrukcja bitwy. Impreza zaplanowana na 4 maja 2015 roku w miejscowości Sękowa. Oprócz widowiska batalistycznego obejrzeć będzie można również „obrazki dnia powszedniego" – pobór do wojska, musztrę i patrole.

Rocznica I Wojny Światowej jest okazją do rozpropagowania unikalnego produktu turystycznego, jakim jest Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Jest to wspólny projekt ośmiu województw, zainicjowany przez województwo łódzkie. Jego realizacja jest najbardziej zaawansowana w województwach małopolskim i podkarpackim. W Małopolsce projekt realizowany jest ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Projekt o wartości ponad 6,6 mln zł zakładał renowację obiektów związanych z I Wojną Światową, stworzenie odpowiednich oznaczeń i znaków drogowych. Nadal trwają prace nad wyłonieniem kolejnych obiektów, które mogą zostać dołączone do szlaku, a także nad ujednoliceniem oznakowań.

Jednymi z najważniejszych obiektów są cmentarze wojenne, których na terenie Galicji jest ok. 400. W samym powiecie gorlickim znajduje się ich 80, w tarnowskim z kolei – 110. Już 15 lat temu powstała inicjatywa renowacji tych obiektów. Szlak cmentarzy wojennych I Wojny Światowej, finansowany z funduszy województwa małopolskiego jest już prawie w całości przystosowany do zwiedzania, wydane zostały mapy i publikacje, a cmentarze opatrzono tablicami informacyjnymi w językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.