Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 09 wrzesień 2019 16:30

Polskie Koleje Linowe: bez plastiku na Kasprowym

Napisane przez MG

Less Waste Kasprowy to edukacja, ale i realne działania. Polskie Koleje Linowe chcą przyczynić się w ten sposób do zredukowania produkcji odpadów na terenie ośrodka PKL Kasprowy Wierch. Troska o tatrzańską przyrodę to jeden z priorytetów działań spółki, o którym przypominają także ambasadorzy akcji edukacyjnej PKL Odpowiedzialnie w góry!

Polskie Koleje Linowe wprowadzają w najwyżej położonej restauracji w Polsce - Poziom 1959 na Kasprowym Wierchu - ekologiczne i przyjazne środowisku sztućce i naczynia. Wszystkie plastikowe akcesoria są sukcesywnie wymieniane na certyfikowane odpowiedniki przystosowane do recyclingu.

Turyści mogą korzystać m.in. z ekologicznych słomek, drewnianych mieszadełek, i sztućców oraz biodegradowalnych kubków PLA wykonanych z mączki kukurydzianej.

Na terenie ośrodka PKL Kasprowy Wierch pojawią się też oznaczenia zachęcające do działań proekologicznych z grafiką Kasprowy Less Waste. PKL planują także rozszerzyć aplikację na telefon PKL Kasprowy Wierch o specjalną zakładkę promującą zachowania less waste.

Patryk Białokozowicz z zarządu PKL, powiedział: "PKL od ponad 80. lat prowadzą działania w bardzo szczególnych lokalizacjach. Zależy nam, by wszelka aktywność turystyczna realizowana była z dbałością o przyrodę. W swoich działaniach zwracamy na to baczną uwagę, edukujemy także turystów, bo troska o środowisko jest naszym wspólnym obowiązkiem. W akcji edukacyjnej Odpowiedzialnie w góry! staramy się pokazać, że każdy z nas może być eko – wystarczą drobne zmiany przyzwyczajeń. Less waste jako ogólnoświatowy trend dbania o przyrodę jest dzisiaj ostatnim dzwonkiem, by ochronić naturę dla przyszłych pokoleń.”

Spółka w wielu swoich działaniach koncentruje się na minimalizowaniu wpływu turystki na przyrodę.

PKL każdego dnia wwożą na szczyt Kasprowego Wierchu wodę. To m.in. dlatego na Kasprowym za skorzystanie z toalety i użycie wody pobierana jest opłata, która pokrywa olbrzymie koszty utylizacji odpadów.

Każdy z turystów wyruszając w góry może przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Co możemy zrobić, żeby być eko w górach? Wędrując szlakami Tatrzańskiego Parku Narodowego należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jedną
z nich jest zabieranie ze sobą śmieci. Na szlakach nie znajdziemy koszy, bo mogłyby przyciągać dzikie zwierzęta i powodować zmianę ich zachowania. W górach warto używać więc opakowań wielokrotnego użytku. Napoje możemy przelać do bidonu, zamiast nosić je w plastikowych butelkach, a prowiant pakować do ekologicznych pudełek śniadaniowych.

Jan Krzeptowski-Sabała, specjalista ds. turystyki w TPN i ambasador akcji Odpowiedzialnie w góry!, podkreślił: “Zabierajmy też ze sobą worki na śmieci. Korzystajmy z nich również, gdy na drodze zobaczymy odpadki pozostawione przez mniej odpowiedzialnych turystów. To od nas zależy, czy szlaki będą czyste i czy będziemy mogli cieszyć się przyrodą. Zwracajmy także uwagę na to, jak zachowują się inni turyści. Ochrona tatrzańskiej przyrody jest przecież naszym wspólnym interesem.”

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.