Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 17 czerwiec 2019 19:49

Najlepsza Europejska Destynacja Turystyczna 2019 - Gołdap Mazurski Zdrój

Napisane przez AG
Laureaci konkursu, minister Witold Bańka, prezes Robert Andrzejczyk Laureaci konkursu, minister Witold Bańka, prezes Robert Andrzejczyk AG

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu EDEN na Najlepszą Europejską Destynację Turystyczną była turystyka zdrowotna i wellness. Oprócz głównego tytułu, Kapituła przyznała trzy wyróżnienia dla: Buska Zdrój, Dworu Kombornia i Lawendowej Osady.

Nagrody wręczali Witold Bańka, minister sportu i turystyki Oraz Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Minister Bańka powiedział: „Nagrodzone miejsca charakteryzują się wyjątkowością, perfekcją usług i produktów. Tegoroczna tematyka konkursu EDEN – wpisuje się dobrze w to, co mamy w Polsce najlepsze, Turystyka zdrowotna to niezwykle dynamicznie rozwijający się segment turystyki. Szacujemy, że w 2018 roku wpływy z turystyki zdrowotnej wyniosły ok. 205 mln dolarów.”

Robert Andrzejczyk dodał: „Ucieszyliśmy się w POT na wiadomość, co będzie głównym tematem tegorocznego konkursu EDEN. W Polsce aż 45 miejscowości ma status uzdrowiska, to najwięcej w Europie środkowej. Każdy nowopowstały hotel posiada strefę SPA i wellness. Mamy doskonałą, świetnie wyszkoloną kadrę specjalistyczną. Około 150 tysięcy zagranicznych turystów przyjechało w ubiegłym roku do Polski podreperować swoje zdrowie
Od 2017 roku realizujemy wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii program Go to Brand nakierowany na turystykę zdrowotną. Ze środków unijnych uzyskaliśmy do tej pory na wspieranie promocji turystyki zdrowotnej 5 mln złotych a dzisiaj pozyskaliśmy z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii dodatkowe środki – co najmniej milion złotych – i program będzie kontynuowany do 2021 roku.

Co uzyskają laureaci tegorocznej edycji? Po pierwsze od jesieni tego roku będziemy ich wspierać promocyjnie - przeznaczymy na ten cel 150 tysięcy złotych z grantów unijnych oraz własne środki z puli MSiT. Po drugie oferujemy pomoc edukacyjną – udział w warsztatach przez nas zorganizowanych.”

Przewodniczący Kapituły, dyrektor Jacek Janowski z POT, skomentował: „Ocenialiśmy kandydatury w dwóch etapach. Najpierw sprawdzaliśmy formalną zgodność zgłoszenia z kryteriami a następnie weryfikowaliśmy to. Najważniejszymi kryteriami były: zrównoważony rozwój i zrównoważona turystyka. Ważne także były działania podejmowane przez gospodarzy dla pobudzania aktywności miejscowej ludności, obecność wellness i SPA z punktu widzenia oferty turystycznej. Istotne było także, że produkt nie mógł być powszechnie znany ani za granicą ani w Polsce.”

Wyróżnienia i nagrodę odebrali:

Robert Dąbal, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Moc Ponidzia oraz Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor biura Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego – wyróżnienie dla Buska Zdrój
Ryszard Skotniczny, właściciel czterogwiazdkowego Dworu Kombornia.
Barbara i Bartosz Idczak, właściciele Lawendowej Osady
Jacek Morzy, wiceburmistrz Gołdapi Jacek Morzy i Piotr Wasilewski, prezes Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap - główna nagrodę dla Gołdapi - Mazurskiego Zdroju.