Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 03 styczeń 2019 16:12

Wystawa dla miłośników odtwórstwa historycznego w gnieźnieńskim muzeum

Napisane przez MM
Wystawa dla miłośników odtwórstwa historycznego w gnieźnieńskim muzeum fot. archiwum MPPP w Gnieźnie

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na wystawę "Uwaga Historia! Odtwórstwo historyczne wczesnego średniowiecza". Podczas wernisażu 18 stycznia będzie okazja można spotkać się z twórcami ekspozycji oraz prekursorami polskiego wczesnośredniowiecznego odtwórstwa historycznego.

To będzie pierwsza wystawa czasowa w nowym 2019 roku w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Przedstawiona zostanie historia ruchu miłośników wczesnego średniowiecza, którzy swojej pasji nie ograniczają do czytania książek, a starają się odtworzyć dawne dzieje pokazując innym jak żyli nasi przodkowie.

Dwie dekady rekonstrukcji

Odtwórstwo historyczne (ang. historical reenactment), zwane również rekonstrukcją historyczną, to moda która rozwija się w naszym kraju już od ponad dwóch dekad. Szczególnie aktywne i rozwinięte jest odtwórstwo wczesnego średniowiecza, które w Polsce, należy do jednego z najstarszych. Jego początki sięgają aż lat 60. XX w., zaś polskie imprezy historyczne związane z epoką sprzed 1000 lat należą do jednych z największych nie tylko w Europie.

Na wystawie będzie można dowiedzieć się wiele zarówno o historii ruchu „wcześniaków”, jak i o ludziach, którzy wiele wnieśli w jego rozwój. Będzie można również zobaczyć liczne repliki oryginalnych zabytków archeologicznych, wykonywane przez współczesnych polskich odtwórców oraz wiele pamiątek po ich działalności w latach minionych. Wystawa to również dziesiątki zdjęć i filmów z różnych minionych wydarzeń organizowanych przez tę swoistą subkulturę.

Otwarcie wystawy nastąpi 18 stycznia 2019 r., godz. 12.00, będzie ona czynna do 28 lipca 2019 r. Kuratorami wystawy są: dr Michał Bogacki (dyrektor MPPP), Michał Ostrowski i Sławomir Uta. Za produkcję wystawy odpowiada Magdalena Robaszkiewicz (MPPP).

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.